تحلیل فرید زکریا از موضع بایدن در خصوص پرونده هسته ای ایران

به گزارش وبلاگ چاپارها، دولت جو بایدن در کمتر از یکی ماهی که بر سر کار آمده است سعی داشته در حوزه سیاست داخلی ایالات متحده چهره ای پرشور از خود به نمایش بگذارد، اما به هر میزان که در این حوزه فعالانه عمل می نماید، به نظر می رسد تا به امروز در سیاست خارجه جانب احتیاط را گرفته و در حوزه های پرمناقشه تا حد زیادی از اتخاذ مواضع روشن دوری می نماید.

تحلیل فرید زکریا از موضع بایدن در خصوص پرونده هسته ای ایران

به گزارش اقتصادنیوز، به همین مناسبت فرید زکریا در واشنگتن پست، با تحلیل این شرایط سعی نموده نسبت به اتخاذ چنین سیاستی به دولت بایدن هشدار دهد. او معتقد است: از زمان خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران، بایدن و مشاوران ارشد او به صراحت اعلام نموده اند که ترک توافق یک اشتباه عظیم است؛ اشتباهی که منجر به تضعیف چشمگیر اعتبار ایالات متحده شد و خاورمیانه را با شرایط خطرناک تری روبرو کرد. این توافق، محدودیت هایی را بر برنامه هسته ای ایران اعمال می کرد و از شدت نگرانی ها نسبت به این برنامه کاست.

فرض بر این بود که پس از روی کار آمدن دولت بایدن در جست وجوی راهی سریع برای بازگشت به توافق خواهد بود، اما از قرار معلوم ماجرا به گونه دیگری است. وزیر امورخارجه و مدیر اطلاعات ملی می گویند که برای پیوستن مجدد به توافق راهی طولانی در پیش است. آن ها اصرار دارند که ابتدا ایران به تعهداتش بازگردد، اما معین است این عمدتا یک تاکتیک برای عدم روبه رو شدن با موضوع است.

دیپلمات ها می توانند روشی را برای بازگشت مجدد همزمان هر دو کشور پیدا نمایند. بسیاری از مقامات دولت بایدن طی مذاکرات برجام نقش اصلی و کلیدی داشتند و همان زمان قاطعانه اعلام کردند که این بهترین توافقی است که ایالات متحده می تواند به دست آورد. آیا اکنون آن ها نظر خود را تغییر داده اند؟

منبع: فرارو

به "تحلیل فرید زکریا از موضع بایدن در خصوص پرونده هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل فرید زکریا از موضع بایدن در خصوص پرونده هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید