ٰرونمایی کرونا از واقعیت های طاعونی به نام نئولیبرالیسم

به گزارش وبلاگ چاپارها، یک رسانه خبری-تحلیلی نوشته شیوع ویروس کرونا از واقعیت های ایدئولوژی نئولیبرالیسم پرده برداشته است.

ٰرونمایی کرونا از واقعیت های طاعونی به نام نئولیبرالیسم

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ چاپارها، یک رسانه آمریکایی همه گیری بیماری کووید-19 در دنیا را فراتر از یک بحران پزشکی و سلامت توصیف نموده و نوشته که این بیماری حقایق مربوط به طاعون نئولیبرالیسم را فاش نموده است.

پایگاه خبری-تحلیلی تروث آوت می نویسد: بیماری همه گیر فعلی مسئله ای فراتر از یک بحران پزشکی و بحرانی در زمینه سیاست و ایدئولوژی هم هست.

نگارنده در ادامه به انتقاد از دولت های نئولیبرال پرداخته و خاطرنشان نموده ریشه بحران حاضر را باید در غفلت این دولت ها از سلامت و خیرعمومی و عدم اختصاص بودجه به نهادهای تأمین کننده این مسائل جست.

نگارنده نوشته است: این بحرانی است که عمیقاً در غفلت دیرینه دولت های نئولیبرالی ریشه دارد که اهمیت سلامت و خیر عمومی را انکار نموده و بودجه های نهادهای تأمین کننده این امور را قطع می کردند.

طبق این یادداشت، این بحران را نمی توان از نابرابری های گسترده در ثروت، درآمد و قدرت هم جدا دانست، ضمن آنکه ارتباط آن با بحران موجود در ارزش های دموکراتیک و تخریب محیط زیست را نیز نباید نادیده گرفت.

همه گیری کرونا ارتباط تنگاتنگی با سیاسی سازی نظم طبیعی و حملات خرابکارانه دنیای سازی نئولیبرالی به اکوسیستم دارد. علاوه بر این، این بحران را نمی توان از نژادپرستی، ملی گرایی افراطی، احساس های مهاجرستیزانه و جزم اندیشی های غالب در تفکراتی که بر ایجاد هراس های مشترک به جای مسئولیت مشترک تأکید دارند جدا کرد.

نگارنده در ادامه به شرح درباره بعضی از مفاهیم زیربنایی نئولیبرالیسم پرداخته که به باور او در این بحران به آشکار به نمایش درآمده اند.

او می نویسد: یکی از مفاهیم ریشه ای این معضل (نئولیبرالیسم) سیاستِ سیاست زدایی است که تصریح می نماید آموزش یکی از ارکان سیاست است و همواره -خواه به صورت آشکار و خواه پشت پرده- نقشی محوری در هر پروژه ایدئولوژیک بازی می نماید. به عنوان مثال یکی از اصول محوری آموزش های نئولیبرالیسم این است که مسئولیت فردی تنها راهی حل مسائل احتمالی است و به تبع، نیازی برای حل مسائل سیستمی گسترده تر یا مسئول شناختن قدرت ها یا استقبال از مسئولیت های جمعی وجود ندارد.

در ادامه این تحلیل آمده است: نئولیبرالیسم برای مهار مسائل هم مسائل اجتماعی را خصوصی سازی و فردی می نماید و می گوید برای مهار یک بیماری همه گیر دست هایتان را بشوئید.

نگارنده نوشته نئولیبرالیسم در واقع در صدد است جلوی هر نوع سیاست واقعاً دموکراتیک، یعنی سیاست راسخ بر همبستگی جمعی و برابری را بگیرد چرا که سیاست دموکراتیک برای بازار تهدید محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ٰرونمایی کرونا از واقعیت های طاعونی به نام نئولیبرالیسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ٰرونمایی کرونا از واقعیت های طاعونی به نام نئولیبرالیسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید