چه خبر از دیدارهای معوقه انتخابی کاپ آسیا؟

به گزارش وبلاگ چاپارها، در صورتیکه کشور قطر با تعطیلی اجباری به خاطر بحران نوع جهش یافته ویروس کرونا روبرو نمی شد، پرونده دیدارهای تیم ملی بسکتبال در رقابت های انتخابی کاپ آسیا دو روز پیش بسته می شد و تکلیف ایران و دیگر کشورها بابت عملکردی که طی سه پنجره این رقابت ها داشتند هم معین می شد اما به خاطر ادامه پاندمی کرونا و به خصوص نوع جدید آن معین نیست خاتمه کار این مسابقات چه زمانی رقم بخورد.

چه خبر از دیدارهای معوقه انتخابی کاپ آسیا؟

دو هفته از اعلامی که کنفدراسیون بسکتبال آسیا (فیبا آسیا) در رابطه با لغو میزبانی قطر برای پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا داشت، می گذرد. قرار بود این پنجره از رقابت ها تقریباً به طور همزمان برای گروه های 6 گانه این رقابت ها در کشورهای مختلف شروع گردد. قطر میزبان ملاقاتهای گروه E (غرب آسیا) و نمایندگان شرق آسیا بود.

تیم ملی بسکتبال ایران که در گروه E انتخابی کاپ آسیا واقع شده است قرار بود در چارچوب این پنجره از مسابقات طی روزهای اول و سوم اسفندماه با عربستان و قطر ملاقات داشته باشد اما دو هفته پیش فیبا آسیا برگزاری مسابقات در قطر به دلیل شرایط بحرانی این کشور را لغو و گفت که به زودی میزبان جدید را تعیین می نماید.

تا به امروز اما مسئولان آسیایی بسکتبال در رابطه با ملاقاتهای لغو شده پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا و زمان و محل جدید آنها تصمیم جدیدی نگرفته اند. با این اوصاف به نظر می رسد تعویق چند ماهه این ملاقاتها دور از ذهن نباشد به خصوص که فدراسیون بسکتبال ایران هم چنین پیشنهادی را به فیبا آسیا مطرح نموده است.

رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در مصاحبه با وبلاگ چاپارها در این زمینه گفت: بعد از اعلام رسمی مبنی بر لغو ملاقاتهای پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا طی مذاکراتی که با فیبا آسیا داشتیم، این درخواست را بیان کردیم که برنامه ریزی برای زمان جدید بازی ها به گونه ای انجام گردد که به کشورها بابت برنامه های داخلی و به خصوص مسابقات باشگاهی لطمه ای وارد نگردد.

وی یادآور شد: به خاطر اردوی تیم ملی بسکتبال و آماده سازی برای حضور در پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا، لیگ برتر کشور را برای دومین بار متوقف کردیم و از سرگیری آن را به 14 اسفندماه موکول کردیم. در میانه راه آماده سازی ملی پوشان، موضوع لغو میزبانی قطر مطرح شد و به همین دلیل مجبور به لغو اردو شدیم اما در رابطه با مسابقات باشگاهی به نوعی نه راه پس داشتیم و نه راه پیش؛ منتظر هستیم تا از نیمه اسفندماه این رقابت ها را دنبال کنیم اما مهم است که برنامه جدید فیبا آسیا مجدد باعث تغییر برنامه لیگ ما نگردد و به همین دلیل چنین موضوعی را بیان کردیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال با اشاره به پاسخی فیبا آسیا در این زمینه گفت: کنفدراسیون بسکتبال در واکنش به این درخواست ایران خواهان اعلام برنامه های داخلی ما شد تا آن را در برنامه ریزی خود مد نظر قرار دهد. البته برنامه داخلی دیگر کشورها هم از آنها گرفته شد.

به گفته طباطبایی آخرین مکاتبه کنفدراسیون بسکتبال آسیا با ایران در رابطه با پنجره معوق انتخابی کاپ آسیا هفته گذشته انجام شد که در آن فیبا آسیا اعلام نموده هنوز هیچ تصمیم قطعی نگرفته است، رایزنی ها کماکان ادامه دارد و به محض نهایی شدن به صورت رسمی اعلام می گردد.

وی در پاسخ به این پرسش که با این اوصاف امکان دارد ملاقاتهای تیم ملی بسکتبال در پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا به سال آینده موکول گردد؟، گفت: ایران در مذاکراتی که با فیبا داشت این پیشنهاد را بیان کرد که این پنجره از رقابت ها نیمه دوم اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می گردد. هیچ واکنش منفی یا مثبتی در رابطه با این پیشنهاد نداشتیم اما بعید هم نیست این اتفاق بیفتد. به هر حال همه کشورها شرایط مشابه ایران دارند ضمن اینکه انتخاب میزبان جدید به این راحتی نیست.

رئیس فدراسیون بسکتبال تاکید نمود: در صورتیکه ملاقاتهای پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا به سال آینده و نیمه دوم اردیبهشت ماه موکول گردد برای ایران بسیار خوب است. تا آن موقع لیگ باشگاهی کشور تمام شده و حضور در انتخابی کاپ آسیا هم حکم ملاقات تدارکاتی برای تیم ملی پیدا می نماید که المپیک توکیو را پیش رو دارد.

رامین طباطبایی در سرانجام این مصاحبه گفت: پاندمی کرونا برنامه ریزی برای مسابقات مختلف را پیچیده نموده است اما اگر ملاقاتهای معوق انتخابی کاپ آسیا سال آینده برگزار گردد برای تیم ملی بسیار خوب خواهد بود اگرچه تعیین نیست در نهایت برای المپیک توکیو هم چه تصمیمی گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چه خبر از دیدارهای معوقه انتخابی کاپ آسیا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه خبر از دیدارهای معوقه انتخابی کاپ آسیا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید