درخواست ریاض از عراق برای تامین امنیت مسیرهای ترانزیتی مرتبط با سوریه

به گزارش وبلاگ چاپارها، اتحادیه سوری شرکت های حمل و نقل بین المللی اعلام نمود، افتتاح گذرگاه عرعر در مرزهای عراق با عربستان در روزهای آینده، تأثیر مثبتی بر حمل و نقل کالاها و تردد کامیون های سوریه از و به کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد گذاشت.

درخواست ریاض از عراق برای تامین امنیت مسیرهای ترانزیتی مرتبط با سوریه

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، حسن عجم، عضو هیئت مدیره اتحادیه سوری شرکت های حمل و نقل بین المللی کالاها اعلام نمود، عربستان از طرف عراقی خواسته است تا امنیت راستا ترانزیت که سوریه را به وسیله عراق به عربستان متصل می نماید، تأمین کند.

حسن عجم همچنین تاکید نمود، افتتاح گذرگاه سعودی- عراقی و تامین امنیت راستاهای مواصلاتی بین این گذرگاه و مرزهای سوریه، حمل و نقل کالاها و کامیون ها بین سوریه و کشورهای حاشیه خلیج فارس را فعال خواهد نمود؛ به ویژه در صورت فعالسازی قانون ترانزیت توسط بغداد که حمل و نقل تجاری را آسان می نماید.

وی همچنین اظهار کرد، عبور کالاها و کامیون ها از سوریه به کشورهای حاشیه خلیج فارس و بالعکس به وسیله گذرگاه عرعر بهتر و سریعتر از عبور آنها از خاک اردن به وسیله گذرگاه نصیب یا جابر است و آن هم به دلیل کاهش روزهای طولانی که کامیون های سوری و غیر سوری منتظر می مانند تا طرف اردنی به آنها اجازه عبور از مرزها را بدهد.

حسن عجم ادامه داد، دو جاده در داخل خاک عراق وجود دارند که گذرگاه عرعر را به مرزهای سوریه متصل می نمایند؛ یکی از آنها به گذرگاه البوکمال (حصیبه) سپس حومه جنوبی دیرالزور و دومی گذرگاه التنف (الولید) سپس به حومه جنوبی حمص می رسد.

وی همچنین عنوان نمود، گذرگاه البوکمال آماده استقبال از کامیون ها است و از زمان افتتاح آن از سپتامبر 2019 شاهد حمل و نقل تجاری بی وقفه بین عراق و سوریه است.

عجم گفت: راستا گذرگاه التنف (الولید) در حال حاضر آماده نیست و احتیاج به فعالیت و کار بیشتر دارد و بازگشایی آن احتیاج به هماهنگی بین دو طرف سوری و عراقی و تفاهم بین المللی به دلیل وجود نیروهای آمریکایی در این منطقه دارد که مانع عبور و مرور این کالاها و کامیون ها می شوند.

نیروهای آمریکایی بر منطقه التنف در مرزهای سوریه - اردن سیطره دارند، به طوریکه پایگاه غیرقانونی ارتش آمریکا در آنجا وجود دارد و به جامانده های اعضای گروه تروریستی داعش نیز در این منطقه فعالیت دارند.

منبع: عصر ایران

به "درخواست ریاض از عراق برای تامین امنیت مسیرهای ترانزیتی مرتبط با سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست ریاض از عراق برای تامین امنیت مسیرهای ترانزیتی مرتبط با سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید