طرح ایجاد پایگاه صادراتی در کشورهای هدف تجاری بررسی شد

به گزارش وبلاگ چاپارها، تازه ترین نشست ماهانه کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با دستور جلسه مرور اخبار روز این حوزه، ارائه طرح ایجاد پایگاه صادراتی در کشورهای هدف، بررسی چالش های تعدد سامانه های دولتی برای بخش خصوصی و مروری بر ظرفیت ها و فرصت های حوزه فناوری اطلاعات اسپانیا برگزار گشت.

طرح ایجاد پایگاه صادراتی در کشورهای هدف تجاری بررسی شد

پیش از ورود به دستورهای جلسه، محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران توضیحاتی درباره فعالیت های کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه داد.

او اقدامات اجرا شده از سوی کمیسیون فاوا در برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی را تشریح و گفت: طبق اعلام دبیرخانه این نمایشگاه، از 5 الی 16 اسفند ماه 22 هزار و 400 نفر از این نمایشگاه بازدید و 60 کشور نیز کردند.

برگزاری روز ملی کشورهای مختلف ازجمله روز اسپانیا، فرانسه، آلمان و ... از دیگر رویدادهایی است که طبق گفته رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران هم زمان با برگزاری نمایشگاه مجازی دنبال خواهد شد.

او گفت: سالن مجازی استارتاپ ها در نمایشگاه مجازی راه اندازی شده تا با کمترین هزینه به معرفی ایده های خود بپردازند.

طلایی معتقد است برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی ایران گام مهمی برای ورود اتاق ایران به برگزاری نمایشگاه ها محسوب می شود که وظیفه اصلی آن به شمار می رود.

طلایی همچنین از رایزنی برای تشکیل انجمن بلاک چین خبر داد و بعدازآن مهم ترین اخبار حوزه فاوا تشریح شد.

تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال، صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، حمایت از توسعه و رقابت پذیری پلتفرم های ارائه دهنده خدمات پایه و کاربردی شبکه ملی اطلاعات، قانون یکپارچه سازی داده ها و اطلاعات ملی و قانون الزام به انتشار داده و اطلاعات از مهم ترین طرح هایی است که طبق توضیحات ارائه شده از سوی اعضای کمیسیون فاوا در مجلس در حال پیگیری است.

ضرورت اهمیت ایجاد پایگاه صادراتی دیگر محور برگزاری این نشست بود و در همین زمینه، حمیدرضا قاسمی به ارائه توضیحات لازم در این خصوص پرداخت.

طبق توضیحات ارائه شده، باوجود چندین دهه تلاش و تأکید بر اهمیت صادرات، ایران هرگز نتوانسته در تراز یک اقتصاد صادرات محور ظاهر شود و صادرات منابع طبیعی، خام فروشی، سهم اندک صادرات غیرنفتی، فقدان تنوع در محصولات و مقاصد صادراتی، و صادراتی سنتی و مبتنی بر روش های ابتدایی اصلی ترین مسائل صادرات در ایران هستند.

اهمیت ایجاد پایگاه صادراتی

این کارشناس مالی توضیح داد: رویکرد جدید به تجارت بین الملل و رقابتی شدن این موضوع ارائه راهکارهای جدید برای توسعه تجارت توسط هر کشور را بیش ازپیش ضروری می کند. یکی از نهادهایی که در رویکرد جدید تجارت خارجی موردتوجه کشورها قرارگرفته است ایجاد پایگاه صادراتی در کشورهای هدف تجاری باهدف کاهش هزینه مبادله تجارت در این کشورها با استفاده از رویکرد تخصصی شدن و تقسیم کار است.

در گذار از تجارت سنتی به شیوه ای نوین تقسیم کار و تخصصی شدن موضوعات بنگاه ها و دولت ها را در امر تجارت و رقابت بین المللی پیروز تر می کند.

قاسمی افزود: ایجاد پایگاه صادراتی نیازمند شناخت صحیح امکانات و زیرساخت های مورجهانز و متناسب در کشور هدف است؛ ایجاد پایگاه صادراتی پیروز زمانی میسر خواهد شد که زیرساخت های فناورانه، دانش بنیان و تکنولوژیکی متناسب با شرایط رقابت در این کشور طراحی و اجرا شود. در غیر این صورت و بدون توجه به ابزارهای نوین و زیرساخت های پیشرو نمی توانیم انتظار جهش صادراتی را داشته باشیم.

کاهش زمان و دارا بودن دانش تخصصی، توجه جدی به صرفه های ناشی از مقیاس، ایجاد سازمان ها و نهادهای تولیدکننده اطلاعات، ایجاد سازمان ها و نهادهای تسهیل کننده مبادله، کاهش رقابت های مخرب، توسعه برند کشوری، کاهش هزینه مبادله تجارت خارجی و تخصصی شدن فرآیند تجارت خارجی ازجمله مهم ترین مزایای ایجاد پایگاه صادراتی عنوان و در ادامه جایگاه فناوری اطلاعات در ایجاد پایگاه صادراتی بررسی شد.

قاسمی در همین زمینه توضیح داد: لازمه ایجاد هر پایگاه صادراتی در هر کشوری دارا بودن زیرساخت های فناورانه، بروز و متعالی است زیرا در این سیستم نوین کاهش هزینه مبادله در اثر کاهش حضور فیزیکی افراد اتفاق می افتد و این مهم با طراحی نظام های فناورانه، دانش بنیان و متکی بر هوش مصنوعی اتفاق خواهد افتاد. چون این پایگاه صادراتی در کشورهایی ایجاد می شود که از منظر توسعه فناوری در صدر کشورهای جهان قرار می گیرد پس بدون حضور قدرتمند در این زمینه امکان رقابت و فعالیت اثربخش وجود نخواهد داشت

طبق توضیحات ارائه شده، ایران ازنظر رشد فناورانه و توسعه نظام دانش بنیان از ظرفیت های بالقوه عظیمی برخوردار است که خود به عنوان یک رشته فعالیت دارای پتانسیل صادراتی و مزیت رقابتی حائز اهمیت بوده و توسعه آن بایستی در هر برنامه جهش صادراتی مدنظر قرار گیرد.

ایجاد کنسرسیوم های صادراتی، ارائه آمارهای منظم مالی، بررسی اقتصاد سیاسی کشور هدف، معرفی قراردادها تجاری، بررسی تغییرات سیاست های داخلی کشورهای هدف و آثار آن بر تجارت با ایران (تحلیل سیاست مداران از منظر گرایش های سیاسی، تصمیمات، ریشه های قومیتی ایشان و ...)، تحلیل متغیرهای کلان بر کسب وکارهای خرد، معرفی تاریخ، آداب ورسوم، قرابت های فرهنگی، عادات غذایی، باورها و سلایق، معرفی برنامه های توسعه از ابتدا تا به امروز و معرفی فرصت های جذب سرمایه گذاری خارجی، معرفی نظام پولی و مالی، بانک ها شرایط نقل وانتقال پول از مهم ترین خدمات قابل ارائه در پایگاه صادراتی خواهد بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "طرح ایجاد پایگاه صادراتی در کشورهای هدف تجاری بررسی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ایجاد پایگاه صادراتی در کشورهای هدف تجاری بررسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید