نقص فنی موتور یا اشتباه خلبان در نشاندن ایرباس پاکستانی با چرخ های بسته؟

به گزارش وبلاگ چاپارها، ماجرای سقوط هواپیمای مسافری خطوط هوایی پاکستان نزدیک فرودگاه کراچی و مرگ 97 نفر پس از چند روز همچنان محل بحث و حدس کارشناسان صنایع هوایی است.

نقص فنی موتور یا اشتباه خلبان در نشاندن ایرباس پاکستانی با چرخ های بسته؟

یه گزارش وبلاگ چاپارها به نقل از دیلی میل، تجزیه و تحلیل ارتباط های رادیویی و آخرین تصاویر پیش از زمین خوردن هواپیما نشان می دهد خلبان پرواز شماره PIA 8303 بدون باز کردن چرخ ها برای نشاندن هواپیما روی باند تلاش کرده است. کارشناسان معتقدند همین اقدام به هر دو موتور ایرباس A320 آسیب جدی زده و در ادامه به سقوط هواپیما انجامیده است. به نظر می رسد فرود نامطمئن حواس هر دو خلبان را از باز نبودن چرخ ها پرت کرده و یک فاجعه به وجود آورده است.

خلبان سجاد گل که ارشدترین خلبان خطوط هوایی بین المللی پاکستان بود و همکارش پس از آنکه به اشتباه خود در باز نبودن چرخ ها پی بردند، از فرود آمدن روی باند منصرف شدند و دوباره اوج دریافتد اما برای پشیمان شدن اندکی دیر شده بود و در همان زمان نزدیک شدن به زمین، هر دو موتور هواپیما آسیب دیدند. از این رو، در اوج دریافت دوباره کنترل از دست خلبان و کمک او خارج شد و هواپیما به ساختمان های نزدیک فرودگاه کراچی برخورد کرد. از 99 مسافر این پرواز نفرین شده، دو نفر جان سالم در بردند و خوشبختانه روی زمین هیچکس کشته نشد.

بررسی صدای آخرین مکالمه های کاپیتان گل با برج مراقبت نشان می دهد یک زنگ هشدار در پسزمینه به گوش می رسد. کارشناسان معتقدند این زنگ زمانی به صدا درمی آید که یک اشتباه انسانی هنگام فرود آمدن رخ داده باشد؛ مثل باز نبودن چرخ ها. هر چند سر زدن یک اشتباه مرگبار شبیه این از خلبانی زبده و باتجربه چون سجاد گل دور از انتظار است. داده های پرواز حاکی از آن است که کاپیتان از ارتفاع 2500 پا بالاتر از حد مجاز اقدام به نزدیک شدن به باند کرده و هواپیما با شتاب 2000 پا در دقیقه به فرودگاه نزدیک می شده است.

وقتی کارشناسان برج مراقبت به خلبان هشدار می دهند و از او می خواهند از نشستن در این سرعت و ارتفاع خودداری کند، کاپیتان گل همچنان به فرود ادامه می دهد. یک متخصص دیگر معتقد است خلبان به احتمال زیاد صدای هشدار را نشنیده و اقدام به فرود نامطمئن حواس او و کمک ش را از باز نبودن چرخ ها پرت کرده است. شهادت دو مسافر زنده مانده پرواز هم ثابت می کند خلبان ها در اقدام اول پیروز نشده اند فرود بیایند و هواپیما در تلاش دوم برای نزدیک شدن به فرودگاه با ساحتمان های اطراف فرودگاه برخورد کرده است.

تصویر اول این گزارش هواپیمای ایرباس پاکستانی را حدود یک دقیقه پیش از فرود اول نشان می دهد و مشخص است چرخ ها باز نشده اند. دو تصویر بعدی هم مربوط به موتورهای سوخته هواپیما کنار ساختمان های ویران شده از برخورد است.

منبع: همشهری آنلاین

به "نقص فنی موتور یا اشتباه خلبان در نشاندن ایرباس پاکستانی با چرخ های بسته؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقص فنی موتور یا اشتباه خلبان در نشاندن ایرباس پاکستانی با چرخ های بسته؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید