بقایی هامانه: ایران هرگز از پیگیری جنایت آلمان در تسلیح شیمیایی صدام صرف نظر نمی کند

به گزارش وبلاگ چاپارها، سفیر و نماینده دائم کشورمان در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو تاکید نمود، ایران موضوع مشارکت آلمان در تسلیح شیمیایی رژیم صدام را بعنوان یک مطالبه دائمی از آلمان حفظ خواهد نمود.

بقایی هامانه: ایران هرگز از پیگیری جنایت آلمان در تسلیح شیمیایی صدام صرف نظر نمی کند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ چاپارها، در جریان نشست عمومی کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد که روز گذشته در ژنو برگزار گردید، سفیر و نماینده دائم ایران با یادآوری سابقه آلمان در تجهیز رژیم صدام به سلاح های شیمیایی، مسئولیت دولت آلمان برای رسیدگی جدی به این موضوع را یادآور شد و تاکید کرد که همه اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو در مسلح کردن دیکتاتور سابق عراق به تسلیحات شیمیایی سهیم بوده اند، در ارتکاب جنایات جنگی صدام شریکند و این موضوع به هیچ عنوان با گذشت زمان فراموش نخواهد شد.

بقایی هامانه با تقبیح سخنان نماینده آلمان که این موضوع را متعلق به چهار دهه قبل دانسته و طرح آن از سوی ایران را ناموجه توصیف کرده بود، گفت: موضوع استفاده رژیم صدام از سلاح های شیمیایی و همدستی شرکت های آلمانی با وی، نه تنها در ذهن و خاطره مردم ایران کهنه نمی گردد بلکه همچنان با تمام وجود توسط قربانیان مطلوم این سلاح ها که کماکان از تبعات جراحت های ناشی از سلاح های شیمیایی در رنجند، احساس می گردد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی وبلاگ چاپارها بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی وبلاگ چاپارها بخوانید. (کلیک کنید)

نماینده کشورمان با استقبال از سخنان نماینده آلمان که مدعی پیگیرد قضایی شرکت های آلمانی دخیل در فروش عناصر شیمیایی به رژیم صدام شد، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه از طرح و پیگیری این ظلم آشکار صرف نظر نخواهد نمود و انتظار دارد که دولت آلمان نتیجه تحقیقات خود از جمله در رابطه با نقش مقامات رسمی این کشور از حیث قصور و تقصیر در انتقال مواد شیمیایی غیرقانونی به عراق را به اطلاع عموم برساند.

گفتنی است نماینده آلمان در عین ابراز تعجب از طرح موضوع همدستی آلمان با رژیم صدام در فراوری سلاح های شیمیایی، توسط بقایی هامانه، مدعی شد که مراجع قضایی آلمان در همان زمان فعالانه به اتهام های مربوط به صدور اقلام شیمیایی به عراق رسیدگی کرده و با موفقیت به این پرونده ها رسیدگی کردند.

وی از اینکه ایران بعد از گذشت نزدیک به 4 دهه از وقوع حملات شیمیایی اقدام به طرح اتهام علیه آلمان می نماید ابراز تعجب نمود.

نماینده ایران در واکنش به این سخنان نماینده آلمان، به وی یادآور شد که اولا جمهوری اسلامی ایران به صورت مستمر و مکرر موضوع مشارکت آلمان در تسلیح شیمیایی رژیم صدام را متذکر شده و این مساله را بعنوان یک مطالبه دائمی از آلمان برای همواره حفظ خواهد نمود. ثانیا گذشت زمان به هیچ عنوان نمی تواند جنایات ضد بشری و جنایات جنگی ناشی از استفاده از سلاح های شیمیایی را تطهیر نماید.

وی بر ضرورت تحقق دو اصل حقیقت و عدالت به عنوان لازمه کاهش آلام و درد و رنج قربانیان بیگناه سلاحهای شیمیایی تاکید کرد و مسئولیت دولت آلمان در این زمینه را یادآور شد.

نماینده دائم ایران همچنین با انتقاد شدید از ادعای نماینده آلمان که ایران را در کنار کره شمالی به عنوان یک خطر اشاعه ای معرفی کرده بود، توضیح داد: آلمان به عنوان کشوری که با نقض مستمر مواد 1، 2 و 6 معاهده عدم اشاعه بیش از نیم قرن میزبان جدیدترین سلاح های هسته ای آمریکا است حق ندارد کشوری که فاقد هرگونه سلاح هسته ای است و یکی از قانونمندترین اعضای معاهده عدم اشاعه به شمار می آید را بعنوان نگرانی اشاعه ای توصیف کند.

به گزارش ایرنا، گفتنی است نماینده آلمان در سخنرانی خود که پنجشنبه گذشته ارائه شده بود، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یکی از نگرانی های اشاعه سلاح های هسته ای نام برده و از عملکرد ایران در رابطه با برجام انتقاد کرده بود.

نشست سال 2021 کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد از سه شنبه گذشته به ریاست بلژیک در ژنو آغاز شده است.

این نهاد با 65 عضو به عنوان تنها نهاد تخصصی سازمان ملل متحد برای تبادل نظر و مذاکره در خصوص خلع سلاح هسته ای به شمار می آید. با وجود این، به دلیل عدم اراده سیاسی از جانب کشورهای دارنده سلاح های هسته ای، این نهاد طی دو دهه گذشته پیشرفت عمده ای در ایفای وظیفه اصلی خود نداشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بقایی هامانه: ایران هرگز از پیگیری جنایت آلمان در تسلیح شیمیایی صدام صرف نظر نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقایی هامانه: ایران هرگز از پیگیری جنایت آلمان در تسلیح شیمیایی صدام صرف نظر نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید