تازه ترین جزئیات واکسیناسیون کرونا

به گزارش وبلاگ چاپارها، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح برنامه وزارت بهداشت جهت واکسیناسیون کرونا برای ایرانیان فاقد شناسنامه و کارت ملی، گفت: در این زمینه مقرر شد از سوی وزارت کشور به این افراد یک کد تعلق بگیرد که ما بتوانیم این کد را به عنوان کد فرد مهمان در سیستم نظام سلامت مان ثبت کنیم.

تازه ترین جزئیات واکسیناسیون کرونا

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی در نشستی مجازی در پاسخ به سوالی، درباره شرایط واکسیناسیون ایرانیان فاقد شناسنامه یا کارت ملی، گفت: در زمینه افراد فاقد کد ملی، بحث اتباع خارجی مطرح می گردد که موضوعی متفاوت بوده و سیاست های جهان هم در قبال اتباع خارجی کاملا متفاوت است. ما در زمینه واکسیناسیون اتباعی که در ایران هستند، درخواستی به مجامع بین المللی ارائه داده ایم. به این ترتیب که به عنوان مثال اگر قرار است سهمیه واکسنی فرضا از سوی کووکس، در اختیاری کشوری قرار گیرد که بعضی از اتباعش در ایران زندگی می نمایند، مقداری از سهمیه را به ما تحویل دهند و ما در این صورت می توانیم تمام خدمات تزریق واکسن، مراقبت و... را به صورت رایگان برای این افراد انجام دهیم. در این زمینه منتظر پاسخ این مجامع هستیم.

نحوه واکسیناسیون ایرانیان فاقد کارت ملی و شناسنامه

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: درباره ایرانیان فاقد شناسنامه و کارت ملی که البته تعدادشان خیلی زیاد نیست، قرار شد با هماهنگی وزارت کشور اقدام کنیم. به طوری که از سوی وزارت کشور به این افراد یک کد تعلق بگیرد که ما بتوانیم این کد را به عنوان کد فرد مهمان در سیستم نظام سلامت مان ثبت کنیم و هیچ مسئله ای در این زمینه برای ایرانیان فاقد کارت ملی وجود ندارد.

ماجرای تزریق واکسن کرونا برای کاروان المپیکی و پاراالمپیکی ایران

وی در پاسخ به سوال دیگری، درباره تزریق واکسن کرونا به تعدادی از کادر اجرایی و ورزشکاران راهی مسابقات المپیک علی رغم اعلام کمیته بین المللی المپیک مبنی بر الزامی نبودن واکسیناسیون برای حضور در این مسابقات، گفت: ذیل سند ملی واکسیناسیون، کمیته ای وجود دارد که موارد بسیار بسیار استثنائی و اورژانس کشور را آنالیز می نماید.

به عنوان مثال در بحث پاراالمپیک، بسیاری از کشور ها به ورزشکاران پاراالمپیک شان واکسن تزریق نموده اند و وقتی ورزشکار پاراالمپیکی ایرانی ما که به آنجا می رود، اگر واکسینه نشده باشد، او را به دلیل عدم واکسیناسیون ایزوله می نمایند. حال ممکن است ورزشکاری که یکسال زحمت کشیده و می خواهد برای کشور افتخار کسب کند، جایی کرونا بگیرد و تستش هم مثبت گردد، که در این صورت او را برمی گردانند. ضمن اینکه تعداد همه این ها بالغ بر 120 نفر بود که به آن ها واکسن زدند و عده ای هم به عنوان مراقب با این افراد می فرایند که تعدادی از آن ها هم واکسینه شدند که فکر می کنم که همه این ها زیر 200 نفر بودند که به آن ها واکسن کرونا تزریق شد. به هر حال در سند ملی استثنائات هم پیش بینی شده است.

رییسی گفت: بنابراین هم به تعدادی از ورزشکاران المپیک و هم پاراالمپیک واکسن کرونا بر این اساس تزریق شد. ان شاءالله آنقدر واکسن به دست مان می رسد که بتوانیم به همه افراد واکسن تزریق کنیم.

فعلا برنامه ای برای واکسیناسیون سنین زیر 18 سال نداریم

وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره واکسیناسیون افراد زیر 18 سال، گفت: فعلا هیچ برنامه ای برای واکسیناسیون افراد زیر 18 سال نداریم. زیرا فعلا واکسن تایید شده ای برای زیر 18 سال ها وجود ندارد. البته باید توجه کرد که زمانیکه شما 70 درصد جمعیت را واکسینه کنید، به ایمنی جمعی خواهیم رسید؛ بنابراین در این صورت حتی اگر افراد زیر 18 سال را هم واکسینه نکنیم به آن 70 درصد خواهیم رسید.

رییسی درباره تزریق واکسن به بعضی افراد در تماس با بیمارستان ها، اضافه کرد: در فاز یک تعریف شده بود که افرادی که مستقیما با بیمارستان سروکار دارند و از جمله بحث پسماند های بیمارستانی، آن ها را باید واکسینه می کردیم.

وی همچنین درباره تزریق واکسن کرونا به دانشجویان بالینی نیز گفت: برای دانشجویان بالینی هم مجددا واکسن توزیع کردیم تا واکسیناسیون شان انجام گردد.

رییسی درباره صدور کارت واکسن کرونا برای افرادی که این واکسن را تزریق نموده اند، گفت: هر فردی که واکسن تزریق نموده، ما در سامانه مان گواهی الکترونیک آن را داریم.

برنامه آینده مان هم این است که هر فردی هم از ما استعلام بگیرد، به صورت الکترونیک پاسخ را می دهیم. اگر هم کسی گواهی کاغذی بخواهد، باید بعد از اینکه دوز دوم را زد و به سطح ایمنی رسید، اقدام کند و ما هم باید جا هایی را معرفی کنیم تا بتوانیم آن گواهی را به صورت پرینت با مهر برجسته یا هولوگرام به او تحویل دهیم.

تامین ماهانه 9 میلیون دُز واکسن از مردادماه به بعد

وی همچنین اظهار کرد: ما از تیر ماه به بعد حدود هفت میلیون واکسن خواهیم داشت. بر این اساس از مرداد هفت میلیون واکسن کرونا از برکت خواهیم داشت و 1.5 تا دو میلیون هم از سایر واکسن ها.

به این ترتیب از مرداد ماه ماهیانه حدود 9 میلیون واکسن به دست ما خواهد رسید که بر این اساس از مرداد ماه تا انتها سال حدود 55 تا 56 میلیون دوز واکسن تامین خواهد شد که حداقل گروه های هدف مان دوز اول واکسن را تزریق خواهند کرد و و 10 تا 15 میلیون هم دوز دوم را خواهند گرفت.

افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور از تیرماه

رییسی گفت: بنابراین گرچه ما مقداری دیر واکسیناسیون را آغاز کردیم آن هم به دلیل اینکه واکسن دیر به دست مان رسید، اما با سرعت خوبی واکسیناسیون را از اواخر تیر ماه 1400 ادامه خواهیم داد.

پیشنهاد وزارت بهداشت برای محدودیت ها و تعطیلی های کرونایی

رییسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تعطیلی ادارات نیز گفت: یکی از پیشنهادات اصلی ما که قرار است در جلسه با رییس جمهور مطرح گردد، این است که بجای اینکه گا ها چهار هفته تعطیلی نیم بند کنیم، یک هفته تا 10 روز با شرایطی که وزارت بهداشت پیشنهاد می دهد، همه جا را تعطیل کنیم به جز موارد ضروری که اعلام کردیم.

منبع: فرارو

به "تازه ترین جزئیات واکسیناسیون کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین جزئیات واکسیناسیون کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید