رفتارهای خشن پلیس آمریکا تهدیدی برای جان شهروندان هستند

به گزارش وبلاگ چاپارها، مدیر تحقیقات بخش آمریکای سازمان عفو بین الملل ضمن محکوم کردن سوءرفتار پلیس این کشور و به خطر انداختن جان شهروندان، به رئیس جمهور آن درخصوص به کار بردن لفاظی های تبعیض آمیز و خشن هشدار داد.

رفتارهای خشن پلیس آمریکا تهدیدی برای جان شهروندان هستند

به گزارش وبلاگ چاپارها از فارس، ریچل وارد مدیر تحقیقات بخش آمریکای سازمان عفو بین الملل روز یکشنبه در بیانیه ای، رفتارهای خشونت بار پلیس آمریکا را محکوم کرد.

ریچل وارد در پایگاه اینترنتی این سازمان نوشت: پلیس آمریکا در سرتاسر این کشور در اجرای تعهدات خود تحت قوانین بین الملل درخصوص تسهیل و احترام به حق برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز کوتاهی کرده، موجب ایجاد تنش در اوضاع شده و جان معترضان را به خطر انداخته است. در شهری پس از شهر دیگر، شاهد اقداماتی هستیم که غیرضروری و شدید هستند. ما خواستار خاتمه یافتن فوری این شکل از اعمال زور و اعمال قانون هستیم تا از حراست از حق قانونی اعتراض اطمینان حاصل گردد.

این بیانیه می افزاید: استفاده از تجهیزات سنگین ضد شورش و سلاح های نظامی از سوی پلیس می تواند موجب ارعاب در اعتراضات مسالمت آمیز گردد. این تاکتیک ها می توانند به تشدید خشونت منجر شوند. تجهیز کردن مأموران به صورتی که مناسب میدان جنگ است می تواند این امر را در میان معترضان متبادر کند که وقوع درگیری اجتناب ناپذیر است. پلیس باید پیش از بدتر شدن اوضاع، دست به تنش زدایی بزند.

وارد می نویسد: هرگونه اعمال زور خشن و غیرضروری علیه معترضان باید مورد تحقیق قرار گرفته و باید با مأمورانی که دست به قانون شکنی زده اند برخورد گردد. همچنین از دولت فدرال و شهرها و ایالت های آمریکا می خواهیم به دلایل ریشه ای این اعتراضات بپردازند و اقداماتی فوری جهت توقف قتل غیرقانونی شهروندان سیاه پوست و دیگر مردم این کشور توسط نیروهای پلیس را انجام دهند.

وی می افزاید، چنین مأمورانی باید محاکمه شده و در تمام ایالت ها باید قوانینی در این خصوص تصویب کنند. چنین قتل هایی ناشی از نژادپرستی و سفید برتر انگاری هستند. دولت فدرال باید کمیسیونی ملی برای رسیدگی به ابعاد مختلف این بحران تشکیل دهد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باید از سیاست ها و لفاظی های خشن و تبعیض آمیز خود دست بکشد. دولت آمریکا در تمامی سطوح خود باید اطمینان یابد مردم از حق اعتراض که در قوانین بین الملل قید شده است برخوردار خواهند بود.

جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا نیز روز یکشنبه در واکنش به رفتارهای خشونت آمیز پلیس این کشور گفت: این چند روز گذشته نشان داد ما ملتی هستیم که از بی عدالتی خشمگین هستیم. هر انسان با وجدانی می تواند صدمات آشکاری که علیه مردم رنگین پوست اعمال می شوند، از توهین های روزمره تا خشونت های شدید، را درک کند.

روز دوشنبه هفته گذشته یک افسر پلیس جورج فلوید شهروند سیاه پوست 46 ساله را که غیرمسلح بود با رفتاری خشن روی زمین خواباند. شاهدان عینی گفته اند این افسر زانویش را روی گردن فلوید قرار داده و مانع نفس کشیدن او شده بود. این رفتار خشونت آمیز در نهایت به مرگ فلوید منجر شد.

شنبه شب آمریکا پنجمین شب متوالی اعتراضات به اقدام خشن پلیس را پشت سر گذاشت. به دنبال به خشونت کشیده شدن اعتراضات، در شهرهای مختلف، گارد ملی برخی ایالت ها فعال و همچنین قوانین منع رفت وآمد برقرار شده است. تا به امروز سه نفر نیز در این اعتراضات به ضرب گلوله کشته شده اند.

حتی وبلاگ چاپارها نیز از رفتار خشونت بار پلیس آمریکا در امان نمانده و شماری هدف گلوله های پلاستیکی قرار گرفته یا دستگیر شده اند. طبق گزارش نیویورک تایمز، کمیته گزارشگران آزادی مطبوعات تا به امروز 10 گزارش حمله و تهدید علیه وبلاگ چاپارها را در اعترضات روزهای اخیر آمریکا دریافت کرده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "رفتارهای خشن پلیس آمریکا تهدیدی برای جان شهروندان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتارهای خشن پلیس آمریکا تهدیدی برای جان شهروندان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید