فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی افتتاح شد

به گزارش وبلاگ چاپارها به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی مزین به نام سه شهید پژوهشگاه فضایی ایران در مراسمی با حضور حسین صمیمی رئیس این پژوهشگاه افتتاح و به بهره برداری رسید.

فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی افتتاح شد

در این فاز واحد جوشکاری سازه های فضایی شامل واحد جوشکاری و سالن اپراتوری و مانیتورینگ، آماده بهره برداری شد.

حسین صمیمی در این باره گفت: توسعه زیرساخت های آزمایشگاهی از مؤلفه های اصلی شتابدهی فعالیت های فضایی در کشور است. جوشکاری سازه های فضایی هم به علت اهمیت مأموریت محموله ها و حامل های فضایی و بعلاوه هزینه بالای این سازه ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا شکست مأموریت های فضایی در بسیاری از مواقع به علت معایب جوشکاری است.

وی اضافه کرد: روش های جوشکاری و محیط جوشکاری در رسیدن به یک اتصال جوش بی عیب، نقش به سزایی دارد. در یک آزمایشگاه جوشکاری سازه های فضایی، ایجاد یک محیط تمیز عاری از براده های فلزات مضر، گرد و غبار، رطوبت و مواد عالی روغنی برای حوضچه مذاب بسیار حائز اهمیت است. بعلاوه استفاده از میز جوشکاری کامپیوتری به منظور تکرارپذیری شرایط جوش در رسیدن به اتصال جوش با کیفیت، لازم است. از این رو، در مرکز جوش سازه های فضایی پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی سعی شده است، تمامی این موارد کلیدی لحاظ گردد و تمامی فعالیت های اجرا شده در این مرکز، با رعایت الزامات و ملاحظات ایمنی اجرا شده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران خاطر نشان کرد: با ایجاد این زیرساخت مهم، یاری شایانی به فراهم شدن زیرساخت لازم برای جوشکاری ایده آل انواع آلیاژهای مورد استفاده در سازه های فضایی مانند آلیاژهای تیتانیوم (مخازن سوخت جامد و مایع)، سوپر آلیاژ پایه کبالت و نیکل (بدنه های تراستر تک مؤلفه)، آلیاژهای پلاتین و نیوبیوم (بدنه های تراستر دومولفه) و فولادهای زنگ نزن (مخازن سوخت مایع) در کلاس استاندارد فضایی می گردد.

مرکز جوش سازه های فضایی با در اختیار داشتن میز کامپیوتری جوشکاری، میز مونتاژ مهندسی، میز متحرک افقی، دستگاه های جوشکاری قوس تنگستن با گاز خنثی (گام الکتریک) و دستگاه جوشکاری قوس پلاسما (EWM) و نیروی مهندسی خبره، سهم به سزایی در رسیدن به اهداف بلند مدت ساخت سازه های فضایی دارد و با بهره برداری از این مرکز، امکان جوشکاری دقیق سازه های پیشرفته فضایی فراهم شده و این مرکز جز معدود مراکز دارای این قابلیت خاص در کشور است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید