کتابخانه های عمومی از اول تیر ماه بازگشایی می شوند

به گزارش وبلاگ چاپارها ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با توجه به دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا، در سومین مرحله از بازگشایی کتابخانه ها، اعضاء و مراجعان می توانند از روز یک شنبه (یکم تیرماه) سال جاری به کتابخانه های عمومی سراسر کشور مراجعه کنند.

کتابخانه های عمومی از اول تیر ماه بازگشایی می شوند

بر این اساس و با تأکید بر استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اجرای دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی کرونا، فضاها و بخش های مختلف کتابخانه تغییر خواهد یافت، بخش مخزن کتابخانه به صورت بسته اداره خواهد شد و سالن های مطالعه در کتابخانه های عمومی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تغییر در چیدمان میز و صندلی های مطالعه فعال خواهند بود.

همچنین استفاده اعضا از سالن های مطالعه با رعایت نوبت امکان پذیر است و اجرای برنامه های فرهنگی به شکل حضوری (جمع خوانی، نقد کتاب، کتاب خوان و ...) تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود. بر این اساس کتابخانه های عمومی این نوع برنامه های ترویجی و فرهنگی را در فضای مجازی اجرا خواهند کرد.

افزایش اتوماتیک زمان عضویت اعضا، به مدت 4 ماه انجام شده است و بازه زمانی امانت منابع به یک ماه افزایش می یابد و بابت دیرکرد منابع به امانت رفته نیز جریمه ای دریافت نخواهد شد.

همچنین حضور اعضای کودک در این مرحله امکان پذیر نیست، ولی والدین می توانند کتاب های مورد نیاز فرزندان خود را امانت بگیرند و بخش نابینایان و ناشنوایان نیز کماکان تعطیل خواهد بود.

تا پیش از این کتابخانه های عمومی کشور طی دو مرحله بدون حضور اعضاء بازگشایی شد.

در مرحله اول بازگشایی و براساس بخشنامه ای کتابخانه های عمومی سراسر کشور بعد از حدود 3 ماه تعطیلی اضطراری با رعایت ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی، از 29 اردیبهشت ماه آغاز به کار کردند.

در مرحله دوم نیز کتابداران طی بخشنامه دیگری به آماده سازی بخش های مختلف و ایجاد تغییرات مورد نظر برای بازگشایی برای حضور اعضاء پرداختند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کتابخانه های عمومی از اول تیر ماه بازگشایی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه های عمومی از اول تیر ماه بازگشایی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید