دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد

به گزارش وبلاگ چاپارها، تهران (پانا) - بانک مرکزی خاطرنشان کرد با پیگیری های انجام شده، قوه قضائیه لوکزامبورگ هم مانند ایتالیا و فرانسه، مانع انتقال دارایی های بانک مرکزی ایران به آمریکا شد.

دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد

به گزارش بانک مرکزی، این نهاد در اطلاعیه ای اعلام نمود: براساس گزارش شعبه لاهه مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، دادگاه لوکزامبورگ بر لازم الاجرا نبودن قوانین داخلی آمریکا برای دادگاه های لوکزامبورگ و ضرورت شناسایی آرای صادره از محاکم آمریکایی به وسیله دادگاه های لوکزامبورگ در پرونده اموال بانک مرکزی نزد موسسه کلیر استریم، صحه گذاشت.

این اطلاعیه می افزاید: بر مبنای تغییرات اخیر قانونگذاری در ایالات متحده دادگاه های آمریکایی می توانند مستقیماً دستور انتقال بعضی از دارایی هایی را که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به نهادهای ایرانی از جمله بانک مرکزی تعلق دارند، صرف نظر از محل وقوع آنها به ایالات متحده آمریکا صادر نمایند. براساس این قانون، حاکمیت ملی سایر کشورها، به طور صریح و آشکار نادیده انگاشته شده است.

در اطلاعیه بانک مرکزی تاکید شده است: به همین دلیل بانک مرکزی ایران با اقدامی به موقع، از دادگاه بخش لوکزامبورگ درخواست کرد تا دستور ممنوعیت انتقال دارایی ها خود صرفاً بر اساس تصمیم ایالات متحده و به وسیله موسسه بانکی کلیر استریم را صادر کند و دادگاه لوکزامبورگ هم ضمن موافقت با این درخواست و صدور دستور منع انتقال، در تصمیم خود تایید می نماید که هرگونه حکم دادگاه خارجی قبل از اجرا در قلمرو ملی این کشور، باید به وسیله دادگاه های لوکزامبورگ به رسمیت شناخته شده و قابل اجرا اعلام گردد.

در اطلاعیه بانک مرکزی تصریح شده است: تصمیم اخیر لوکزامبورگ صریحاً مانع از آن می گردد که موسسه کلیر استریم به اختیار خود از تصمیم ایالات متحده پیروی نموده و بدون صدور قبلی دستور نهایی شناسایی و اجرای این تصمیم در لوکزامبورگ نسبت به انتقال دارایی های بانک مرکزی ایران به ایالات متحده اقدام کند و در صورت تخلف از این تصمیم، موسسه کلیراستریم محکوم به پرداخت جریمه ای سنگین خواهد شد.

براساس متن این اطلاعیه این پرونده با همکاری معاونت حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی و تحت نظارت و مدیریت مرکز امور حقوقی بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در جریان است و این اقدامات تا به امروز موجب شده این بخش از دارایی بانک مرکزی در مقابل ادعاهای واهی خواستار های متعدد دعاوی به اصطلاح ضدتروریستی مطروحه در آمریکا حفاظت گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید