محمد بن سلمان: حوثی ها بر سر میز مذاکره بنشینند

به گزارش وبلاگ چاپارها، ولیعهد عربستان از انصارالله یمن خواست درگیری ها را متوقف نموده و بر سر میز مذاکره بنشیند.

محمد بن سلمان: حوثی ها بر سر میز مذاکره بنشینند

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در مصاحبه ای درباره مخالفت انصارالله یمن با طرح صلح عربستان مدعی شد: بحران کنونی اولین بحران در نوع خود در تاریخ دو کشور نیست. سیطره حوثی ها (انصارالله) بر صنعا در سال 2014 کودتا علیه مشروعیت و اقدامی غیرقانونی بود!

وی گفت: هیچ کشوری در دنیا وجود شبه نظامیان در مرزها یا یک گروه مسلح غیرقانونی در مرزها را نمی پذیرد. این مسئله برای عربستان و کشورهای منطقه و دولت مشروع (دولت منصور هادی) یمن غیرقابل قبول است.

محمد بن سلمان گفت: امیدواریم حوثی ها با تمام گروه های یمنی برای رسیدن به راهکاری که حقوق همگان را در یمن تضمین کند و همچنین ضامن منافع کشورهای منطقه باشد، بر سر میز مذاکره بنشینند.

وی گفت: ما شکی نداریم که ارتباط قوی بین حوثی ها و ایران وجود دارد اما امیدواریم حوثی ها منافع یمن را قبل از هر چیزی در نظر بگیرند.

ولیعهد عربستان هم چنین اظهار کرد کشورش خواستار روابط خوب با ایران است.

بن سلمان با اشاره به برنامه هسته ای، موشکی و اقدامات نیابتی ایران گفت: مشکل ما با رفتار منفی ایران است.

وی با این حال اضافه نمود: ما در حال کار با شرکای منطقه ای و دنیای خود هستیم تا راه حلی برای این مسائل بیابیم و امیدواریم بتوانیم برای ایجاد روابطی خوب که همه بهره مند شوند، بر این مسائل فائق آییم.

محمد بن سلمان در ادامه درباره اختلاف در روابط عربستان و دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت: توافق 100 درصدی بین دو کشور حتی بین کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) وجود ندارد. باید اختلافاتی وجود داشته باشد و این کاملا طبیعی است. اختلافات با انتقال از یک دولت به دولت دیگر در آمریکا احتمالا کم یا زیاد می گردد. میزان توافق بین عربستان و دولت بایدن بیش از 90 درصد است. با هم در منافع عربستان و آمریکا توافق داریم و برای تقویت آن کوشش می کنیم. اختلافات ما کمتر از 10 درصد است و برای حل کردن آن کوشش می کنیم.

وی اضافه نمود: آمریکا بدون شک شریک استراتژیکی برای عربستان است. این شراکت از حدود 80 سال پیش بوده است و تأثیر زیادی بر عربستان و آمریکا داشته است. اگر نفت ارزان ما از سال ها پیش برای کشور دیگری مثل انگلیس می رفت آمریکا در شرایط کنونی نبود. عربستان در افزایش قدرت آمریکا نقش داشت. عربستان برای تقویت ائتلاف هایش در سرتاسر دنیا با آمریکا، انگلیس، اروپا و فرانسه کوشش می نماید. همچنین برای ایجاد شراکت جدید با همگان چه روسیه، چه هند، چه آمریکای لاتین، چه آفریقا کوشش می نماید.

وی گفت: ما هیچ گونه فشاری برای مداخله در امور داخلی مان را نمی پذیریم. منشور سازمان ملل بر حاکمیت و استقلال کشورها تأکید دارد. ما برای تقویت منافعمان و حل اختلافات کوشش می کنیم.

محمد بن سلمان درباره اوضاع داخلی عربستان گفت: عدم وجود مرکزی برای حکومت از بزرگترین چالش هایی بوده که از 2015 با آن روبرویم. دولت در 2015 اقدامات حیاتی به وسیله بازسازی ساختار وزارتخانه ها و ایجاد شوراهای جدید اتخاذ کرد. مقامات در آستانه خاتمه ایجاد دفتر سیاست گذاریها در حکومت هستند.

وی همچنین گفت: ما به هیچ وجه قصد اعمال مالیات بر درآمد را نداریم. تصمیمی که ژوئیه 2020 گرفته شد موقت بود.

وی درباره کمپین اصلاحاتچشم انداز 2030 عربستان نیز گفت: نفت به عربستان خدمت کرد اما عربستان قبل از نفت هم یک کشور پابرجا بود. اقتصاد عربستان به نفت تکیه دارد و این بخش با چالش هایی روبرو است. فرصت های بزرگی در عربستان خارج از بخش نفت وجود دارد. ما خواستار استفاده از هر چیزی در عربستان از جمله نفت هستیم. آرامکو فرصتی دارد تا از بزرگترین شرکت های صنعتی دنیا باشد. عربستان برای فروش سهم های جدیدی از آرامکو به سرمایه گذاران خارجی طی یک یا دو سال آینده برنامه ریزی می نماید. عربستان درحال حاضر مشغول مذاکراتی درباره فروش یک درصد سهام آرامکو به یکی از سرمایه گذاران خارجی است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "محمد بن سلمان: حوثی ها بر سر میز مذاکره بنشینند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد بن سلمان: حوثی ها بر سر میز مذاکره بنشینند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید