سوباتان ، قطعه ای از بهشت در سرزمین زیبای گیلان

به گزارش وبلاگ چاپارها، سوباتان نامِ یک منطقه باصفای ییلاقی در استان گیلان است. ییلاقی زیبا که اگر نام بهشت را بر آن بگذاریم، اغراق نکرده ایم. علفزارها و سبزه زارهای با طراوت، چشمه های زلال و پر آب، آبشارها و رودخانه های بزرگ و کوچک، دشت هایی مملو از شقایق، دره ها و بلندی های فراوان و مه دل انگیزی که در بیشتر روزها منطقه را فرا می گیرد، آنچنان مسحور کننده و زیبا هستند که گویی قدم به رؤیا گذاشته اید. در ادامه مطلب، خبرنگاران میخواهد تا شما را با این ییلاق خیال انگیز و بهشتی بیشتر آشنا کند. با ما همراه باشید.

سوباتان ، قطعه ای از بهشت در سرزمین زیبای گیلان

سوباتان در کجا واقع شده است؟

منطقه ییلاقی در فاصله 22 کیلومتری شهر لیسار (از توابع شهرستان تالش در استان گیلان) و در غربِ آن واقع شده است. فاصله سوباتان از شهر تالش در حدود 36 کیلومتر بوده و در شمال غربی آن واقع شده است.

این ییلاق رؤیایی از اطراف با منطقه ها زیبای دیگری همجوار است. در شمالِ آن ییلاق های خطبه سرای تالش و رودخانه پر آب لیسار واقع شده است. در شرق آن می توانید جنگل های سرسبز و زیبای لیسار را مشاهده کنید. جنوب ییلاق نیز با منطقه ها کوهستانی و ییلاقی آسبومار و غرب آن با دریاچه آب شیرین نئور و ییلاق های اردبیل احاطه شده است.

زیبایی های وصف ناشدنی سوباتان

ییلاق سوباتان به چند ییلاق متصل به هم، شامل بیده پشت، قوری دره، گزنه هونی، قلعه بین یوردی، هونی یش، ورزان، گنج خانه و … اطلاق می شود که آبادی در این مجموعه واقع شده است.

این ناحیه طبیعت بکر و زیباییست که ارتفاع آن از سطح دریا بین 1900 تا 2500 متر است و در جهت بادهایی واقع شده است که از سمت شمال می وزند. دارا بودن این ویژگی های جغرافیایی سبب می شود که حتی در فصل های گرم سال نیز از آب و هوای خنک و مطبوعی برخوردار باشد.

زیبایی های سوباتان آنچنان مسحورنماینده است که هر چقدر راجع به آن صحبت کنیم، نمی توانیم تصویری واقعی از آن ارائه دهیم. باید خودتان به این سرزمین رؤیایی بروید، تا زیبایی های آن را با تک تک سلول های بدنتان حس نموده و آرامش وصف ناشدنیِ بودن در این بهشت زمینی را تجربه کنید.

کلبه های زیبایی که از چوب بلوط و کاهگل ساخته شده و به صورت پراکنده در دشت ها قرار گرفته اند؛ گاوها، گوسفندان و بزهای بومیان منطقه و گله هایی از اسب های وحشی که مشغول چرا هستند و دشت های سرخِ پوشیده شده از شقایق در فصل بهار چنان چشم انداز خیره نماینده ای ایجاد می نمایند که به هر سو نگاه کنید، گویی مشغول تماشای یک تابلوی نقاشی هستید.

در اطراف سوباتان نیز جاهای تماشای فراوانی وجود دارد که به چند نمونه از مهم ترین و معروف ترینِ آن ها می پردازیم.

  • آبشار ورزان در فاصله چهار کیلومتری غرب سوباتان
  • غار گنج نامه در شمال شرقی سوباتان
  • پارک جنگلی آلچالق در شرق سوباتان که مملو از درخت های ازگیل کوهی، آلوچه وحشی، قره گیله گلابی و سیب است.
  • دریاچه آب شیرین نئور

چرا سوباتان به این نام خوانده می شود؟

در خصوص علت نام گذاری دو دیدگاه متفاوت وجود دارد.

گروهی معتقدند که سوباتان یک واژه ترکی بوده و از دو بخش سو به معنی آب و باتان به معنی فرورفتن تشکیل شده است. به گفته افراد محلی، چشمه ای در این منطقه وجود داشته که آبِ آن، پس از جوشش و بیرون آمدن از دل زمین، دوباره به درون آن برمی گشته و به همین جهت نام سوباتان یعنی محل فرو رفتن آب را بر آن نهاده اند.

با توجه به اینکه نام بیشتر ییلاق های تالش به زبان تالشی است؛ گروه دیگر بر این باورند که کلمه سوباتان از کلمه سووتون که در زبان تالشی سو به معنی گلپر و وتون به معنی روییدن است، گرفته شده و چون گیاه دارویی گلپر به وفور در این منطقه می روید، این نام را به آن داده اند. آن ها معتقدند که کلمه سووتون با گذشت زمان به سوباتان تغییر یافته است.

پیشینه تاریخی سوباتان

اشیا کشف شده در منطقه نظیر ظروف سفالی، زیورآلاتی از جنس مفرغ، طلا و نقره وکوزه ای از جنس برنز که ساخت آن به زمان هخامنشیان بازمی شود؛ نشان می دهد که قدمت حضور انسان ها به چند هزار سال می رسد.

در منطقه قوری دره گورهای سنگی بسیار بزرگی وجود دارد که قدمت آن ها 5 تا 7 هزارسال تخمین زده شده است. در فاصله 3 کیلومتری شرق نیز قبرستان زیری واقع شده است که پیشینه آن به قبل از اسلام برمی شود.

بومیان ییلاق سوباتان

سوباتان زمستان های بسیار سرد و پر برفی دارد و به همین علت در این فصل خالی از سکنه می شود. از اوایل فصل پاییز، عشایر تالش که شغل آن ها کشاورزی و دامپروری است، کم کم از ناحیه لیسار و قلعه بین به سوباتان کوچ نموده و فصول پاییز، بهار و تابستان را در خانه هایی به نام یوری که بیضی شکل بوده و از چوب و گل رس ساخته شده اند، می گذرانند. متأسفانه در سال های اخیر خانه های سیمانی و آجری جایگزین این خانه های زیبای سنتی شده اند.

ساکنان منطقه غذاهای محلی مخصوص به خود را دارند که نام این غذاها نیز خاص و جالب است و بیشتراً با مواد اولیه محلی نظیر شیر، ماست، پنیر و کره محلی و گوشت بره یا گوسفند تهیه می شوند. اصلی ترینِ این غذاها عبارتند از: قورما، پندیره ویسوج، سیرجینه، قوزلی بریان، قورتماج، پته، کله پلو، کته نون (نان سنگی)، کومبه و کباب بره.

اقامت و امکانات رفاهی در سوباتان

ییلاق سوباتان امکانات مناسبی به لحاظ اقامتی و گردشگری دارد. اگر قصد ماندن را دارید، می توانید از مسافرخانه ها یا کلبه های اجاره ایِ موجود بهره ببرید. برق این منطقه به وسیله موتور برق تأمین می شود و آنتن دهی موبایل در این ناحیه نسبتاً ضعیف است.

از دیگر امکانات منطقه می توان به وجود سوپرمارکت، چایخانه، قصابی، کافه و رستوران های سنتی با غذاهای خوش طعمِ محلی اشاره نمود که برای تأمین مایحتاج خود و صرف غذا می توانید به آن ها سر بزنید. جهت تهیه وسایل مورد احتیاج و یا خرید سوغاتی می توانید از یک بازار قدیمی در این آبادی نیز تماشا کنید.

جهتهای دسترسی به ییلاق رؤیایی سوباتان

جهت اول که جاده قدیمی و از جنگل لیسار می گذرد یکی از راه های سخت و طولانی برای رسیدن به این منطقه ییلاقی ست. این جهت بیشتر مورد استفاده گردشگران و کوهنوردان حرفه ای قرار می گیرد و گردشگران عادی کمتر از این راه برای رسیدن استفاده می نمایند. مسافتی که به وسیله این راه جنگلی، از سوباتان تا جاده آسفالت باید طی کنید، 23 کیلومتر است و ارتفاع تا حدود 1800 متر تغییر می نماید.

در جهت دوم ابتدا باید به شهر هشتپر بروید. سپس از جاده آق اولر حرکت کنید. برای گذر از این جهت و رسیدن به ییلاق سوباتان ضروری است از نیسان های محلی بهره ببرید.

سومین راه آن است که از سمت اردبیل، خلخال وارد جاده نئور شده . در این جهت باید خود را برای یک پیاده روی 10-8 ساعته آماده کنید تا فاصله بین نئور تا ییلاق را طی نمایید و یا اینکه می توانید از ماشین های محلی بهره ببرید.

مناسب ترین زمان برای سفر به سوباتان

همانطور که پیش از این گفتیم، سوباتان دارای زمستان های سرد و برفی بوده به علت ییلاقی بودنِ منطقه، برترین زمان رفتن به این ییلاق زیبا، فصول بهار و تابستان است. اردیبهشت را از قلم نیاندازید، چرا که در این ماه، زیبایی آن به اوج خود می رسد.

در سفر خود مراقب طبیعت خیالی سوباتان باشید. اگر به این منطقه سفر نموده اید و تجربه خاصی دارید آن را برای ما بنویسید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "سوباتان ، قطعه ای از بهشت در سرزمین زیبای گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوباتان ، قطعه ای از بهشت در سرزمین زیبای گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید