علت روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب چیست؟

به گزارش وبلاگ چاپارها، کلید اتومات پمپ آب وظیفه روشن و خاموش شدن پمپ را برعهده دارد. به عبارت دیگر هنگام باز کردن شیر آب، ست کنترل، دستور روشن شدن پمپ را می دهد و موقع بستن شیر آب ساختمان هم دستور خاموش شدن پمپ آب از طریق ست کنترل صادر می شود. این کلید اتومات از قطعات متعددی تشکیل شده و روی پمپ آب تعبیه می شود. برای مثال یکی از این قطعات، 3 عدد چراغ است که هرکدام از آن ها رنگ مختص به خودشان را دارند.

علت روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب چیست؟

وقتی که هرکدام از این چراغ ها روشن می شوند، حامل یک پیام مهم برای کاربر هستند یا هشدار می دهند. 3 رنگ این چراغ سبز، زرد و قرمز است. همان طور که می دانید چراغ قرمز در همه جا نشان از بروز یک خطر دارد و روشن شدن این چراغ در وسایل مکانیکی و برقی چندان خوشایند نیست؛ زیرای نشان می دهد که در کار به خطا یا یک مشکل برخورده ایم. در این مطلب قصد داریم بیشتر به بررسی این موضوع بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا دلیل روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب را بیشتر توضیح دهیم.

چراغ قرمز یا همان چراغ failure چیست؟

همان طور که توضیح دادیم، یکی از بخش های مهم سیستم پمپ آب، کلید اتومات است که به جهت کنترلِ روشن و خاموش شدن پمپ، روی آن نصب می شود. کلیدهای اتومات پمپ آب، 3 چراغ روی بدنه خود دارند که هرکدام با توجه به رنگی که دارند، یک پیام مشخص را به کاربر نشان می دهند.

مطلب پیشنهادی: روشن شدن اتوماتیک پمپ آب

  • چراغ سبز رنگ کلید اتومات پمپ آب

چراغ سبز یکی از 3 چراغ موجود روی کلید اتومات پمپ آب است. اگر برچسب روی کلید اتومات را با دقت مشاهده کرده باشید، خواهید دید که در کنار این چراغ از کلمه Power On استفاده شده است. وقتی که سیستم پمپ آب به شبکه برق متصل می شود، این چراغ سبز روشن خواهد شد.

  • چراغ زرد کلید اتومات پمپ آب

پس از این که 2 ثانیه از ورود برق به درون سیستم گذشت، دستگاه این طور تشخیص می دهد که پمپ آب روشن شده است. درنتیجه هم چراغ Power On به رنگ زرد درآمده و بر روی کلید اتومات پمپ آب روشن می شود.

  • چراغ قرمز کلید اتومات پمپ آب

بعد از این که پمپ آب روشن شد، دستگاه چند ثانیه شروع به کار کردن می کند تا سیستم را به منظور رسیدن به فشار لازم و مورد نیاز برای تامین آب درون لوله ها پر کند. حالا اگر این فرآیند با هر اختلالی روبرو شود یا به عبارت دیگر پمپ آب نتواند هیچ آبی را پمپاژ کند، در اینجا چراغ قرمز یا همان Failure بر روی کلید اتومات روشن می شود.

پس چراغ Failure یا همان چراغ خطا پمپ آب، روی کلید اتومات تعبیه شده و تنها وقتی روشن می شود که یک مشکل برای پمپاژ کردن آب به وسیله پمپ وجود داشته باشد.

دلیل روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب

پیش تر گفتیم که روشن شدن و روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب، اتفاق خوبی نیست و نشانه خراب بودن یا وجود یک ایراد در دستگاه است. اما در این مواقع اگر چنین چیزی رخ داد باید علل های موجود را بررسی کنیم تا از بروز اتفاقات بدتر جلوگیری شود. وقتی که یک ست کنترل روی پمپ نصب می کنید، در واقعیت قصد دارید که عملکرد پمپ را زیرنظر داشته باشید و آن را کنترل و مدیریت کنید.

مدیریت این کار برعهده ست کنترل است که هم فشار را تنظیم می کند و هم پمپ را اتومات می کند تا از همیشه روشن بودن پمپ جلوگیری کند. بنابراین استهلاک دستگاه نیز کاهش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است که یکی از دلایل عمده سوختن پمپ آب خانگی، خشک کردن آن است اما ست کنترل باعث جلوگیری از بروز این اتفاق می شود.

به این ترتیب اگر به هر دلیلی، آب داخل پمپ جریان نداشته باشد و نتواند آب را پمپاژ کند، ست کنترل، پمپ را به منظور جلوگیری از سوختن و آسیب های احتمالی خاموش می کند. پس از آن چراغ قرمزی را روشن می کند تا شما به وضع دستگاه رسیدگی کنید. بنابراین یکی از علل روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب، به خاطر نبود آب درون پمپ یا عدم توانایی پمپ در انتقال آب است. در ادامه به بررسی 4 دلیل دیگر روشن ماندن چراغ Failure پمپ آب می پردازیم.

  • استفاده از قطر غیراستاندارد لوله برای دهانه ورودی پمپ

برای این که قطر لوله برای دهانه ورودی پمپ شما کاملا استاندارد و میزان باشد، باید از یک لوله کش متخصص و ماهر کمک بگیرید. برخی از افراد تخصص چندانی ندارند یا تازه کار هستند و هنوز به اصول کار مسلط نشده اند و با نصب غیراستاندارد، باعث بروز برخی مسائل می شوند.

استفاده از لوله های کم قطری که قطر کمتری از دهانه ورودی پمپ دارند، باعث کاهش فشار آب ورودی خواهد شد. به این ترتیب ست کنترل تشخیص می دهد که آب ورودی کم است و پمپ را خاموش می کند. درنهایت شما باید یک چراغ Failure دیگر نصب کنید.

مطالعه بیشتر: تعمیر پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

  • مسدود شدن ورودی یا خروجی پمپ آب

حتی تصفیه شده ترین آب موجود هم دارای املاحی است که به مرور زمان باعث رسوب گرفتگی می شوند. بنابراین باید پمپ را به صورت دوره ای سرویس کنید. البته توجه داشته باشید که برای سرویس صددرصد از یک متخصص و سرویس کار ماهر کمک بگیرید و خودتان این کار را انجام ندهید.

میزان املاح آب در برخی از منطقه ها بیشتر است و همین دلیل هم ممکن است رسوب گرفتگی زودتر اتفاق بیفتد. بنابراین بهتر است تا پمپ آب خانگی در این منطقه ها، هر 6 ماه یک بار و در منطقه ها عادی سالی یک بار سرویس شود.

  • بسته بودن شیر ورودی آب به پمپ

یکی از دلایل روشن شدن چراغ Failure پمپ آب، به خاطر خشک کار کردن پمپ بود. یکی از دلایل خشک کار کردن این است که شاید فراموش کرده اید شیر اصلی ورودی به پمپ را باز کنید تا جریان آب وارد دستگاه شود. مسلما وقتی که آبی نباشد، ست کنترل هم اخطار داده و پمپ را خاموش می کند.

  • سوختن کیت الکترونیکی ست کنترل

یکی از ضعف های ست کنترل، سوختن کیت الکترونیکی یا بورد آن هاست. این اتفاق خیلی زودتر برای کنترل های بی کیفیت اتفاق میفتد و طبیعتا برای کنترل های باکیفیت، خیلی دیرتر اتفاق خواهد افتاد. اما این موضوع اصلا نگران کننده نیست!

چراکه اگر بورد بسوزد می تواند آن را به صورت جداگانه تهیه کرده و عوض کنید. پس اگر دیدید که چراغ Failure بدون این که موارد گفته شده اتفاق بیفتد، روشن می شود، کیت الکترونیکی به احتمال زیاد سوخته است. البته برخی وقت ها دلیل این اتفاق می تواند گیرپاژ کردن پمپ هم باشد.

نحوه برطرف مشکل روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب

فرض کنید به هر دلیلی در پمپ آب خود با روشن شدن چراغ خطا روبرو شدید. در این صورت باید چه اقداماتی انجام دهید؟

ما به شما توصیه می کنیم که در مرحله اول دکمه Restart موجود روی کلید اتومات پمپ را فشار دهید. از قلم نیاندازید که این روش زمانی جواب می دهد که دلیل روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب، به خاطر گرفتگی در راستا آب ورودی به پمپ باشد؛ بنابراین پمپ مدام روشن و خاموش می شود و درصورتی که برای برطرف مشکل آن اقدام کنید، دستگاه دوباره شروع به کار می کند.

در مرحله بعد بهتر است به خاطر برطرف این مشکل، دلیل رخ دادن خطا را بررسی کرده و بعد برای برطرف خطا اقدام کنید. به عنوان مثال ممکن است که مشکل روشن شدن کلید خطای پمپ آب به خاطر استاندارد نبودن قطر لوله ورودی به پمپ باشد. برای برطرف این مشکل می توانید با بازسازی لوله کشی پمپ آب و استفاده از یک لوله با قطر بیشتر، مشکل دستگاه را از ریشه حل کنید.

اگر هم بروز این مشکل به خاطر عدم تنظیم بودن پیچ کلید اتومات باشد، می شود با شل کردن پیچ، فشار غیرطبیعی آب پمپ و درنهایت روشن شدن چراغ خطا را برطرف کرد. اگر دلیل اصلی بروز این خطا در پمپ آب، خرابی برد باشد، باید برای تعویض آن اقدام کنید. البته دستورالعمل دیگری هم برای برطرف کردن مشکل روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب در صورت خراب بودن برد آن وجود دارد که درواقع یک راهکار موقت است.

از آن جایی که چراغ خطای پمپ آب در اثر نیروی مغناطیس موجود در آهن ربا خاموش می شود، راهکار این است که تا زمان تعویض برد، یک آهن ربای کوچک را در کنار کلید اتومات پمپ قرار دهید. اما این راهکار کاملا موقتی است و باید زودتر برای برطرف این مشکل در کلید اتومات پمپ آب اقدام کنید.

وجود رسوب و انسداد در ورودی آب پمپ

در برخی از موارد که پمپ از نظر میزان منبع آب مسئله ای نداشته باشد، نحوه لوله کشی پمپ آب، میزان پیچ تنظیم کننده کلید اتوماتیک و گرفتگی لوله ورودی آب به پمپ، به دلیل هایی مانند سنگ ریزه یا رسوب باعث می شود چراغ خطا در پمپ آب روشن شود.

نتیجه گیری

همان طور که گفتیم، وظیفه روشن و خاموش شدن پمپ برعهده کلید اتومات پمپ است. درواقع هنگام باز کردن شیر آب، ست کنترل دستور روشن شدن پمپ را داده و موقع بستن شیر آب ساختمان هم، دستور خاموش شدنش را می دهد. کلید اتومات روی پمپ آب تعبیه شده و قطعات مختلفی آن را تشکیل می دهند. یکی از این قطعات مهم، 3 چراغ بود که هرکدام به یک رنگ درمی آیند و پیام مخصوصی را به مصرف کننده می دهند.

روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب خطرناک بوده و علل مختلفی نیز دارد. برای این که از روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب جلوگیری شود، راهکارهای زیادی را ارائه دادیم. علاوه بر این تاکید کردیم که برای برطرف این مشکل باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

منبع: آچاره

به "علت روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت روشن ماندن چراغ قرمز پمپ آب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید