مقایسه دوربین آیفون SE 2020 با آیفون 11

به گزارش وبلاگ چاپارها، آیفون SE 2020 یکی از بهترین و ارزان ترین گوشی هایی است که اپل تا به امروز فراوری نموده. این گوشی با پردازنده قدرتمند A13 و 3 گیگابایت حافظه رم، تنها 400 دلار (قیمت پایه) قیمت گذاری شد و طراحی آن کاملا مشابه آیفون های قدیمی است. در طرف مقابل اما آیفون 11 پرفروش ترین گوشی اپل در سال 2020 است. محصولی که تنها تفاوت آن با SE در سخت افزار، رم 4 گیگابایتی آن است. با این حال در بخش های دیگر هم تفاوت بین این دو دیده می گردد که از مهم ترین آن ، دوربین است. در این مطلب به مقایسه دوربین آیفون SE با آیفون 11 می پردازیم تا ببینیم آیا نماینده 400 دلاری می تواند پا به پای یک پرچم دار پیش برود یا خیر.

مقایسه دوربین آیفون SE 2020 با آیفون 11

همانطور که می دانید، آیفون SE 2020 از لحاظ سخت افزاری نقطه ضعف خاصی ندارد. بنابراین تنها نگرانی کاربران احتمالا دوربین آن خواهد بود که آیا می تواند در حد یک گوشی پرچم دار باشد یا خیر. این گوشی از یک دوربین 7 مگاپیکسلی روی پنل پشتی خود بهره می برد که کیفیت بسیار خوبی هم دارد. ویدیوی کالبد شکافی این گوشی به خوبی نشان داد که لنز بکار رفته در آن همان لنزی است که اپل در آیفون 8 استفاده نموده بود. بنابراین انتظاری جز کیفیت بالای عکاسی نداریم خصوصا اینکه از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری، آیفون SE در شرایط بسیار بهتری قرار گرفته است.

اما برای مقایسه عملکرد، آن را در مقابل پرفروش ترین گوشی سال جاری اپل یعنی آیفون 11 قرار دادیم که از دو دوربین 12 مگاپیکسلی اصلی و فوق عریض بهره می برد. آیفون 11 در عکاسی کیفیت بسیار بالایی دارد. حداقل اینکه از آیفون 8 توانایی عکاسی بیشتری دارد بدیهی است. اما در هر دو گوشی پردازنده بسیار توانمند A13 قرار گرفته که می تواند با قدرت بالای خود در پردازش تصویر، به بهبود کیفیت آن ها یاری کند. در نتیجه این مقایسه هم به خوبی متوجه خواهید شد که افزایش کیفیت تصاویر، کمترین ربط را با مگاپیکسل دارد و در واقع بیشتر به پردازش های نرم افزاری و قدرت پردازنده وابسته است.

  • خرید آیفون 11 از فروشگاه وبلاگ چاپارها
  • خرید آیفون SE 2020 از فروشگاه وبلاگ چاپارها

اما قبل از پرداختن به مقایسه اصلی مشخصات دوربین این دو گوشی را کنار هم قرار می دهیم تا تاثیر عملکرد پردازنده و پردازش های بعد عکاسی را بیشتر متوجه شویم. ترکیب پردازنده A13 با سیستم عامل iOS 13، کیفیت دوربین آیفون SE را به طرز چشم گیری افزایش داد. دوربین اصلی این گوشی از لنزی 28 میلی متری با گگرددگی دیافراگم f/1.8 بهره می برد. در حالی که لنز آیفون 11، 26 میلی متری بوده با گگرددگی دیافراگم یکسان. از آن جایی هم که محصول کوچک اپل از دوربین فوق عریض بهره نمی برد، بنابراین مقایسه را صرفا به دوربین اصلی محدود می کنیم.

  • مقایسه مشخصات فنی وان پلاس نورد 5G با گلکسی A71 5G و آیفون SE 2020

دوربین اصلی

تصویر شماره 1

در نور روز، و در شرایطی که همه عوامل محیطی در بهترین حالت قرار داشته باشند، تصاویر ثبت شده تفاوت محسوسی با هم ندارند. اگر به تصویر بالا نگاه کنید به خوبی متوجه این موضوع خواهید شد. حتی اگر عظیم نمایی هم کنید، تفاوت چندانی را مشاهده نخواهید کرد. البته در نگاه اول، اینطور به نظر می رسد که آیفون SE تصویر گرم تری را ثبت نموده و به نوعی رنگ تصویر به زردی متمایل شده که خب بسیار نامحسوس است. همچنین این گوشی عملکرد ضعیف تری هم در کادربندی داشت و گوشه های منظره را از دست داد.

تصویر شماره 2

در این تصویر هم که از تعدادی تخته چوب تهیه شد، تفاوت خاصی را شاهد نیستیم. مانند تصویر قبل، حتی اگر عظیم نمایی هم کنید باز هم می بینید که هر دو گوشی در نمایش جزئیات عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشتند. البته در بخش های تیره تصویر در هر دو گوشی مقداری نویز هم دیده می گردد که خب طبیعی است و به سختی قابل مشاهده هست.

به طور کلی، اگر در روز روشن و در شرایط ایده آل به ثبت تصاویر بپردازید، فرقی نمی نماید آیفون 11 پرو مکس در اختیار داشته باشید یا آیفون SE. از آن جایی که هر دو از قابلیت SmartHDR بهره می برند، تصاویر به بهترین شکل ممکن بهینه می شوند تا میزان نویز به حداقل و میزان جزئیات در آن ها به حداکثر برسد.

تصویر شماره 3

تصویر بالا اما می تواند نقطه شروعی باشد برای تفاوت بین این دو محصول. چرا که می توان تاثیر پردازش SmartHDR را به خوبی در آن مشاهده کرد. در واقع چون HDR به منظور افزایش محدوده دینامیکی تصویر (نسبت روشنایی به تاریکی) فعال می گردد و در تصویر بالا، هم نقاط درخشان وجود دارد و هم نقاط تیره، بنابراین به راحتی می توان عملکرد قابلیت جدید اپل را مورد آنالیز قرار داد.

اگر با دقت به تصویر ثبت شده توسط آیفون 11 نگاه کنید، به خوبی متوجه خواهید شد که چگونه در نقاط تیره، جزئیات را بهتر از برادر کوچک تر خود ثبت نموده. چرا که میزان تیرگی آن ها کمتر است بنابراین می توان جزئیات را بهتر مشاهده کرد. اگر به آسمان هم نگاه کنید به خوبی می توانید عملکرد نه چندان خوب دو گوشی را در کنترل نقاط روشن ببینید. هرچند که در مجموع آیفون 11 تصویر بهتری را ثبت کرد. بنابراین به نظر می رسد دوربین بکار رفته در آیفون 11، می تواند در اعمال محدوده دینامیکی بهتر از آیفون SE عمل کند.

تصویر شماره 4: حالت پرتره

هم آیفون 11 و هم آیفون SE 2020 از حالت پرتره پشتیبانی می نمایند و عملکرد بسیار خوبی هم از خود به نمایش می گذارند. البته آیفون 11 در کنار ثبت پرتره از انسان ، می تواند از حیوانات نیز عکاسی کند اما آیفون SE تنها می تواند از انسان پرتره تهیه کند که خب اگر علاقه مند به ثبت تصاویر زیبا از حیوانات باشید می تواند نکته منفی عظیمی به حساب بیاید.

اما تصویر بالا به خوبی نشان می دهد آیفون 11 توانسته نور بیشتری را جذب نموده و در نتیجه جزئیات را بهتر به نمایش بگذارد. اگر به تارهای موی سر روی پیشانی سوژه دقت کنید، به خوبی می توانید کیفیت بیشتر تصویر ثبت شده توسط پرچم دار اپل را مشاهده کنید. همچنین پس زمینه پشت شانه فرد در آیفون 11 کاملا طبیعی محو شده اما SE نتوانست با آن دقت و کیفیت این کار را انجام دهد. البته شاید عملکرد خوب آیفون 11 در این بخش به این خاطر باشد که این گوشی از هر دو لنز خود برای ثبت چنین تصویری یاری می گیرد.

تصویر شماره 5: تاثیر پردازش دیپ فیوژن در نور کم

اما وقتی به محیط درون خانه می رسیم، بدیهی است شرایط نوری کمی به نسبت فضای بیرون نامساعد تر می گردد. بنابراین تفاوت بین دو گوشی بیشتر به چشم خواهد آمد. برنده هم مشخصا آیفون 11 است چرا که این محصول از پردازش دیپ فیوژن (Deep fusion) بهره می برد که تاثیر چشم گیری در بهبود کیفیت تصاویر و حذف نویز دارد. نحوه عملکرد آن هم به این صورت است که با فشردن کلید شاتر، 9 تصویر ثبت شده و تنها در یک ثانیه، یک تصویر واحد از ترکیب آن ها خارج می گردد که هم کیفیت بیشتری دارد، هم بهترین میزان نوردهی را دارد و هم جزئیات زیادی را به نمایش می گذارد. متاسفانه آیفون SE از این قابلیت بی بهره است.

تصویر بالا از دوچرخه در شرایط نوری معمولی به ثبت رسیده. علاوه بر اینکه کادربندی تصویر در آیفون SE کمی بد اجرا شده، تفاوت محسوسی هم در کیفیت آن ها وجود دارد. اگر به قسمتی که چراغ دیواری قرار گرفته است نگاه کنید به خوبی متوجه این تفاوت خواهید شد. البته به دلیل کادربندی نادرست، آیفون SE نتوانست چراغ دیواری را در تصویر ثبت کند اما دیواری که در نتیجه نور آن روشن شده گویای تفاوت بین دو محصول هست. همچنین قسمت پایین-راست تصویر ثبت شده توسط SE به دلیل وجود سایه کمی نویز دارد اما آیفون 11 به دلیل بهره مندی از پردازش دیپ فیوژن به خوبی توانسته جزئیات را حتی در گوشه های تصویر نیز حفط کند.

تصویر شماره 6: عکاسی در شب

در این مورد هم آیفون 11 دست بالا را دارد چرا که از حالت شب (Night Mode) بهره می برد اما در SE شاهد وجود چنین قابلیتی نیستیم که خب یک تفاوت عظیم دیگر بین دو گوشی است. در حالت شب، گوشی چند تصویر را با سرعت های متفاوت شاتر ثبت می نماید و سپس با ادغام آن ها، تصویر روشنی را پدید می آورد. البته این خودتان هستید که مشخص می کنید به چنین قابلیتی احتیاج دارید یا خیر. از قلم نیاندازید آیفون 11 یک فزونی دیگری هم دارد و آن دوربین فوق عریض است.

تصویر بالا در تاریکی شب به ثبت رسیده و می توان گفت کاملا تاریک است. چرا که اگر به تصویر ثبت شده توسط آیفون SE دقت کنید به خوبی متوجه خواهید شد شرایط روشنایی منظره به چه صورت است. بدیهی است در این بخش آیفون 11 برنده خواهد بود به همین خاطر در تصویر بعدی منظره را کمی روشن تر در نظر می گیریم تا بتوانیم عملکرد SE را بهتر بسنجیم.

این تصویر از لحاظ روشنایی به نسبت تصویر بالا بسیار بهتر است اما آنقدرها تاریک بود که آیفون 11 به صورت اتوماتیک حالت شب را فعال کرد. همانطور که می بینید، آیفون 11 توانست تصویر شارپ تری ثبت کند و این موضوع به خصوص با مشاهده قطره چشم بیشتر حس می گردد. در نهایت هم می رسیم به نام نویسنده روی کتاب، جایی که آیفون کوچک تر تصویر نرم تری ثبت نموده و اگرچه همه چیز واضح به نظر می رسد اما کیفیت و تعادل رنگی که پرچم دار اپل در تصویر ایجاد نموده در تصویر ثبت شده توسط SE دیده نمی گردد.

  • مقایسه دوربین وان پلاس نورد با آیفون SE 2020

فیلم برداری

همانند عکاسی در نور روز، عملکرد دو گوشی در فیلم برداری در شرایط مشابه، نتیجه مشابهی داشت. یعنی نمی توانیم به راحتی بین این دو برنده ای را انتخاب کنیم. هر دو گوشی توانایی ضبط ویدئو های 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه را دارا بوده و از قابلیت محدودیت دینامیکی گسترده هم پشتیبانی می نمایند (HDR). البته در آیفون 11 کاربر می تواند حتی در ضبط ویدئو های 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه نیز از این حالت استفاده کند منتها برای آیفون SE این قابلیت در وضوح یاده شده تنها به سرعت 30 فریم بر ثانیه محدود می گردد.

در ویدئوی بالا، هنگامی که دو تصویر با هم مقایسه می شوند، اینطور به نظر می رسد که کنتراست تصویر ثبت شده توسط آیفون SE بیشتر است اما از طرفی به لطف محدوده دینامیکی گسترده در آیفون 11 در وضوح 4K/60، این گوشی توانست کنترل خوبی روی نقاط روشن ایجاد شده توسط لامپ داشته باشد.

دوربین سلفی

دوربین سلفی آیفون 11 نه تنها روی کاغذ بلکه در عمل نیز کیفیت بسیار بیشتری دارد. این دوربین 12 مگاپیکسلی به لطف بهره مندی از سنسور عظیم تری که دارد می تواند جزئیات بیشتری را ثبت نموده و در وضوح 4K نیز فیلم برداری کند. حتی فیلم برداری حالت آهسته نیز با دوربین سلفی این گوشی ممکن است. آیفون SE 2020 اما تنها می تواند در وضوح 1080P فیلم برداری کند و از حالت آهسته نیز پشتیبانی نمی نماید. حتی از لحاظ کیفیت و وضوح صدا نیز عملکرد پرچم دار اپل به شکل محسوسی بهتر از آیفون SE بود. البته آیفون کوچک تر در محدوده قیمتی خود یک محصول بسیار خوب به حساب می آید و نباید فراموش کنیم که در حال مقایسه آن با یک پرچم دار هستیم.

همچنین دوربین سلفی این دو گوشی از حالت پرتره نیز پشتیبانی می نماید اما درست مانند پرتره دوربین اصلی، آیفون SE نتوانست در نمایش جزئیات، عملکرد خوبی داشته باشد. این موضوع به خصوص در رنگ پوست و کیفیت موی سر به خوبی قابل مشاهده است.

نتیجه

مقایسه دوربین آیفون SE 2020 با آیفون 11 یک برنده دارد و آن هم بدون شک پرچم دار اپل است. در واقع مقایسه های این چنینی به این دلیل انجام می گردد که ارزش خرید محصول میان رده یا مقرون به صرفه مورد آنالیز قرار گیرد که در نهایت می توان گفت آیفون SE 2020 نمره قبولی را دریافت می نماید. این گوشی توانست به جز در حالت شب، تصاویری ثبت کند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند. اینکه آیفون 11 عمکلرد به مراتب بهتری دارد، به دلیل بهره مندی آن از حالت های نرم افزاری مختلف و یکی از بهترین دوربین های موجود است. بنابراین نباید SE را دست کم گرفت.

با پردازنده قدرتمند A13 و 3 گیگابایت رم، پشتیبانی طولانی مدت از نسخه های مختلف iOS، قیمت مناسب و عملکردی عالی در بخش های مختلف (به جز باتری)، آیفون SE می تواند برای آن دسته از کاربرانی که هنوز به گوشی های اپل با طراحی قدیمی علاقه دارند یک گزینه بسیار ایده آل باشد.

  • مقایسه آیفون SE 2020 با آیفون 11 پرو | خرید کدام را در سال 2020 منطقی می دانید؟

منبع: Cnet

منبع: دیجیکالا مگ

به "مقایسه دوربین آیفون SE 2020 با آیفون 11" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دوربین آیفون SE 2020 با آیفون 11"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید