پوسیدگی به دندان شما نزدیک است

به گزارش وبلاگ چاپارها، شاید شما هم ازجمله افرادی باشید که تا دندانتان درد نگیرد، پایتان را در مطب دندانپزشکی نمی گذارید ولی اگر دوست دارید در سال نو، هیچ وقت دچار دندان درد نشوید، باید از آن پیشگیری کنید. بیماری های دهان و دندان معمولا آهسته و پاورچین پاورچین سر و کله شان در دهان شما پیدا می گردد و معمولا وقتی به خودتان می آیید که کار از کار گذشته است.

پوسیدگی به دندان شما نزدیک است

پوسیدگی به دندان شما نزدیک است

نویسنده: شکوفه شجاعی

شاید شما هم ازجمله افرادی باشید که تا دندانتان درد نگیرد، پایتان را در مطب دندانپزشکی نمی گذارید ولی اگر دوست دارید در سال نو، هیچ وقت دچار دندان درد نشوید، باید از آن پیشگیری کنید. بیماری های دهان و دندان معمولا آهسته و پاورچین پاورچین سر و کله شان در دهان شما پیدا می شود و معمولا وقتی به خودتان می آیید که کار از کار گذشته است.

برای رعایت کامل بهداشت دهان و دندان باید به نکات زیر توجه کافی داشت:

حذف پلاک میکروبی که ایجادنماینده پوسیدگی در دندان و بیماری های لثه است با استفاده از نخ دندان، مسواک زدن، جرم گیری و استفاده از دهان شویه آب و نمک (نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب جوشیده سرد شده)

کنترل مصرف مواد قندی

افزایش مقاومت دندان به وسیله افزودن فلوراید به آب آشامیدنی، استفاده از دهان شویه سدیم فلوراید، قرص و ژل فلوراید و مسدودکردن شیارهای دندانی

مراقبت از دندان ها با روش صحیح مسواک کردن

مراجعه مرتب و منظم به دندانپزشک

پوسیدگی دندان یک بیماری عفونی است

پوسیدگی دندانی نتیجه یک عفونت باکتریایی است. برای ایجاد پوسیدگی، وجود پلاک میکروبی، قندهای ساده و دندان مستعد لازم است. پس از خوردن قندهای ساده باکتری ها غذا را تجزیه نموده و اسید فراوری می نمایند. پلاک میکروبی اسید را در سطح دندان نگه داشته و به مینای دندان حمله می نماید.

پس از حملات مداوم اسید، مینا شروع به حل شدن می نماید و پوسیدگی شروع می شود. شیرینی هایی مانند گز، سوهان، آبنبات و... که به سطح دندان ها می چسبند، در ایجاد پوسیدگی نقش مهمی دارند، به طوری که تعداد دفعات مصرف غذاهای قندی، طول مدتی که قند در دهان می ماند و شکل ظاهری غذا همه جزو عوامل مهم در ایجاد پوسیدگی هستند. پوسیدگی با فعالیت میکروب های داخل دهان در سطح دندان شروع می شود و به تدریج به داخل لایه های دندان نفوذ می نماید. وقتی پوسیدگی فقط روی مینای دندان باشد می توان با رعایت بهداشت و درمان های ساده پوسیدگی را مهار کرد، در غیر این صورت پوسیدگی به آرامی به داخل عاج و از آنجا به مغز دندان نفوذ می نماید. پوسیدگی ممکن است از هر قسمت از سطح دندان شروع شود ولی شروع پوسیدگی در سه محل به ترتیب زیر شایع تراست:

1) شیارهای سطح جونده

2) سطح بین دندانی

3) گردن دندان

4 شرط پوسیدگی

1) مستعد بودن مینای دندان و ضعیف بودن آن در مقابل اسید

2) وقتی از دندان ها به خوبی مراقبت نشود، میکروب ها با مواد موجود در بزاق دهان لایه نرم، بی رنگ و چسبنده ای را تشکیل می دهند که روی دندان ها می چسبد. این لایه را پلاک میکروبی می نامند.

3) وجود مواد قندی در دهان

4) طول مدتی که لازم است تا پوسیدگی

ایجاد شود.

باکتری های موجود در پلاک از مواد قندی غذاها تغذیه می نمایند و در جریان این کار اسید فراوری می شود. اسید فراوریشده مینای دندان را که یک ماده آهکی است حل می نماید و پوسیدگی ایجاد می شود.

پوسیدگی دندان از کجا می آید؟

پوسیدگی دندانی تقریباً به اندازه سرماخوردگی شایع است بنابر این برای جلوگیری از پوسیدگی استفاده از مسواک و خمیردندان حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندان، حذف یا کنترل مواد قندی و افزایش مقاومت دندان با استفاده از نفوذ فلوراید به داخل ساختمان دندان لازم است.

بزاق یا آب دهان، تا حدود زیادی مانع از پوسیدگی دندان ها می شود چون در حین خواب، تراوش بزاق به اندازه زیاد کاهش می یابد لذا تاثیر حفاظتی آن برای دندان ها به حداقل می رسد.

اگر روزانه دو بار مسواک بزنیم و سپس با نخ دندان فواصل بین دندانی را تمیز کنیم، در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. خمیر دندان فلورایددار اندازه پوسیدگی دندان ها را به اندازه 15 تا 30 درصد کاهش می دهد.

جوش شیرین، ممنوع!

استفاده از نمک خشک، جوش شیرین و سایر پودرها برای مسواک کردن صحیح نیست و باعث ساییدگی مینا و خراشیدن لثه می شود. درصورتی که موهای مسواک خم شده باشد، مسواک توانایی تمیزکردن سطوح دندانی را ندارد و به لثه آسیب می رساند. توجه داشته باشید که هیچ وقت مسواک خیس را در جعبه سر بسته نگذارید چون مرطوب ماندن مسواک باعث رشد میکروب ها در آن می شود.

مناسب ترین روش جهت پاک کردن سطوح بین دندانی استفاده از نخ دندان است. نخ دندان برای تمیزکردن دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و مکمل مسواک است. وقتی فاصله دو دندان خیلی کم است، مسواک قدرت نفوذ به آن را ندارد. در این موارد نخ دندان با عبور از بین دندان ها ذرات ریز غذایی بین آنها را خارج نموده و فاصله بین دندانی را تمیز می نماید بنابر این استفاده روزمره از نخ دندان در حفظ سلامتی دندان ها تاثیر زیادی دارد. علامت های پوسیدگی دندان را جدی بگیرید .

هر دندان پوسیده یک یا چند مورد از علامت های زیر را دارد:

تغییر رنگ مینای دندان (در محل پوسیدگی مینا قهوه ای یا سیاه رنگ می شود)

سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی

حساس بودن یا درد گرفتن دندان در موقع خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش یا شیرین

حساس بودن یا درد گرفتن دندان وقتی که دندان ها را روی هم فشار می دهیم.

بوی بد دهان

منبع: http://www.salamat.com

منبع:

منبع: راسخون

به "پوسیدگی به دندان شما نزدیک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوسیدگی به دندان شما نزدیک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید