پیشنهاد ناسا برای رصد پدیده های نجومی مرداد ماه

به گزارش وبلاگ چاپارها، آسمان شب این ماه در نیمه تابستان، میزبان پدیده های نجومی زیبایی است که می تواند لحظات خوشایندی را برای رصدگران آسمان شب خلق کند. به همین بهانه ناسا توضیحاتی را درباره مهم ترین رویدادهای آگوست (مرداد) ارائه نموده است.

پیشنهاد ناسا برای رصد پدیده های نجومی مرداد ماه

در ابتدا یک مقارنه سیاره ای هیجان انگیز مهمان آسمان شب است که ارزش دیدن با ابزار رصدی را دارد و در این میان ماه هم وارد عمل می گردد.

این مقارنه شامل پیوند نزدیک مریخ و سیاره غول پیکر یخی دوردست یعنی اورانوس است که در اوایل آگوست (نیمه مرداد) قابل مشاهده است. به گفته ناسا در حالی که نمی توانید اورانوس را با چشم غیرمسلح ببینید، یک دوربین دوچشمی یاری می نماید تا هر دو سیاره را به طور هم زمان مشاهده کنید.

می توانید با آوردن مریخ به میدان دید خود، دو سیاره را ببینید. سپس برای یافتن اورانوس به سمت شمال غربی سیاره سرخ نگاه کنید و در پی یک قرص کوچک و مایل به آبی باشید.

در اواخر مرداد ماه، بامداد 15 آگوست (24 مرداد) به آسمان نگاه کنید تا ماه را فقط به فاصله یک انگشت از سیاره مشتری ببینید. طبق اعلام ناسا مانند مریخ و اورانوس، این دو جرم آسمانی هم با نگاه به وسیله دوربین دوچشمی یک مقارنه دیدنیی را شکل می دهند و بعلاوه احتمالا می توانید نگاهی اجمالی به چهار قمر بزرگ مشتری داشته باشید.

در روزهای پس از آن، ماه کم کم به سمت شرق حرکت می نماید تا در 19 آگوست (28 مرداد) به مریخ بپیوندد. این یک جفت خوب دیگر برای رصد با دوربین های دوچشمی و حتی چشم غیرمسلح است، به علاوه این جفت را بسیار نزدیک به خوشه ستاره ای پروین (Pleiades) خواهید یافت و حتی ممکن است بتوانید همه آن ها را در یک نما داشته باشید.

ناسا بعلاوه تأکید می نماید که آگوست (مرداد) ماه بسیار خوبی برای رصد زحل است، زیرا از یک جرم در آسمان آخر شب و بامداد به یک جرم با فرصت دیدن در تمام طول شب تبدیل می گردد. برای تشخیص آن، حدود ساعت 9 شب به سمت شرق نگاه کنید و در جست وجوی یک نقطه نوری ثابت و زرد باشید. اگر هر شب به آسمان نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چگونه طی چند شب کمی زودتر اوج می گیرد.

اما شاید دیدنیی ترین رویداد آگوست (مرداد) هر سال را بتوان بارش شهابی برساووشی (Perseids) دانست. اگرچه سال جاری تابش ماه کامل همه شهاب ها را به جز درخشان ترین تیرهای شهاب پنهان خواهد نمود اما دیدنی این پدیده باز هم لذت خودش را دارد و فرصتی برای آشتی با آسمان شب است.

بر اساس توصیه ناسا اگر می خواهید بعضی از ذرات را که در حال سوختن در جو زمین هستند، شناسایی کنید، سعی کنید در شب 12 و 13 آگوست (21 و 22 مرداد) زمانی که اوج بار ش است، مکانی تاریک و دور از آلودگی نوری پیدا کنید و از قلم نیاندازید که گاهی حتی شهاب های بارش برساووشی می توانند از یک هفته قبل از آن هم در آسمان دیده شوند، بنابراین فرصت رصد آسمان را در این شب ها از دست ندهید.

عکس ها: پدیده های مهم آسمان شب مرداد

Credit: NASA

منبع: Digital Trends

منبع: دیجیکالا مگ

به "پیشنهاد ناسا برای رصد پدیده های نجومی مرداد ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد ناسا برای رصد پدیده های نجومی مرداد ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید