سرطان دهان؛ علل و راه چاره

به گزارش وبلاگ چاپارها، منظور از سرطان دهان، ضایعات بدخیمی است که در نواحی مختلف دهان و حلق رخ می دهد. این ضایعات انواع مختلفی دارند اما معمول ترین نوع آنها کارسینوم سلول سنگ فرشی نام دارد. اگرچه شیوع کلی این نوع سرطان بالا نیست، از آنجا که در صورت تشخیص دیرهنگام ممکن است به عوارض شدیدی مثل از دست رفتن قسمتی از فکین یا بافت های نرم

سرطان دهان؛ علل و راه چاره

سرطان دهان؛ علل و راه چاره

منظور از سرطان دهان، ضایعات بدخیمی است که در نواحی مختلف دهان و حلق رخ می دهد. این ضایعات انواع مختلفی دارند اما معمول ترین نوع آنها کارسینوم سلول سنگ فرشی نام دارد. اگرچه شیوع کلی این نوع سرطان بالا نیست، از آنجا که در صورت تشخیص دیرهنگام ممکن است به عوارض شدیدی مثل از دست رفتن قسمتی از فکین یا بافت های نرم دهان (مثل زبان) منجر گردد و یا حتی منجر به مرگ گردد، بسیار اهمیت دارد که از این بیماری پیشگیری گردد و در صورت بروز بلافاصله تشخیص داده گردد و اقدامات لازم انجام گردد.

عوامل اصلی خطر برای ایجاد سرطان دهان شامل مصرف دخانیات و تنباکو (چه به صورت دود کردنی و چه به صورت جویدنی) و بعلاوه مصرف الکل است. این دو عامل اثر تشدیدکنندگی روی هم دارند؛ یعنی اگر با هم مصرف شوند احتمال ایجاد بیماری خیلی بالا می رود.

بعلاوه احتمال بیماری در کسانی که سابقه سرطان در قسمت های مختلف بدن دارند هم بیشتر است. عوامل دیگری هم مثل کمبود ویتامین های A و C و E و آهن، سابقه ژنتیکی، نور خورشید (برای سرطان لب)، ضربه ها و تحریکات ناشی از دندان ها (مثلا دندان ها یا پرکردگی هایی که شکستگی دارند و یا دست دندان های نامناسب) و برخی عفونت های ویروسی هم اگرچه عامل خطر مستقیم محسوب نمی شوند، فرد را مستعد ابتلا به سرطان دهان می نماید. این بیماری بیشتر در مردان و در سنین بالای 50 سال دیده می گردد.

برای پیشگیری از سرطان دهان توصیه اکید می گردد که مصرف دخانیات و الکل ترک گردد و حداقل 5 وعده میوه و سبزیجات تازه در روز مصرف گردد. بعلاوه در صورتی که هر زخم یا ضایعه ای بیش از دو هفته در دهان باقی بماند باید حتما به دندانپزشک یا متخصص بیماری های دهان مراجعه کرد. مردان بالای 50 سال و کسانی که سابقه سرطان دارند باید بیشتر مراقب رعایت این توصیه ها باشند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "سرطان دهان؛ علل و راه چاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان دهان؛ علل و راه چاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید