کاربرد دستگاه تصفیه آب چیست؟

به گزارش وبلاگ چاپارها، کاربرد دستگاه تصفیه آب متناسب با نوع فیلتر آن متفاوت است. برای مثال دستگاه تصفیه آب دارای فیلتر جذب می تواند کلرین را از بین ببرند و همچنین طعم و بوی نامطبوع آب را کاهش دهد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب چیست؟

وبلاگ چاپارها | سرویس علوم - در خصوص اغلب افراد جوامع ما، آب نوشیدنی از یک انبار شهری سرچشمه می گیرد که از سلامت و ایمنی لازم برخوردار است، اما معمولاً مواد شیمیایی موجود در آن (مانند کلرین)، که برای ضد عفونی کردن آب و نابود کردن جرم و باکتری ها استفاده می شوند، طعم و بوی آب را برای ما ناخوشایند می سازند. همچنین ممکن است به این نکته پی ببریم که آب اصلی ما عامل رسوب آهک و انسداد لوله ها و آسیب زدن به لوازم خانگی است. این مسائل، یعنی طعم و بوی کلرین و شکلگیری آهک، فقط موارد اندکی از مجموعه مسائل معمول آب هستند. البته این مسائل را می توانیم از طریق تصفیه آب حل کنیم. اما پرسش ما این است که تصفیه آب چگونه انجام می پذیرد؟

پنج نوع دستگاه تصفیه آب

باید به هدف خود، یعنی اینکه در کوشش برای حذف یا توقف چه چیزی هستیم، توجه داشته باشیم. چون به این ترتیب می توانیم پنج روش تصفیه آب را ذکر کنیم:

1. فیلتر های مکانیکی

2. فیلتر های جذب

3. فیلتر های جداسازی

4. فیلتر های مبادله یون

5. فیلتر های نفوذ معکوس

هرکدام از روش های فوق مشکل متفاوت و خاصی را رفع می نمایند. البته در بسیاری از روش های تصفیه ترکیبی از این روش ها را استفاده می کنیم تا عمل تصفیه را در سطح مطلوبی به انجام برسانیم.

روش های تصفیه چگونه عمل می نمایند؟

کاربرد دستگاه تصفیه آب مکانیکی

ایده اصلی دستگاه تصفیه مکانیکی این است که با استفاده از یک مانع رسوب، خاک یا ذرات را به صورت فیزیکی از بین ببریم. فیلتر مکانیکی می تواند هر چیزی باشد، از یک تور ساده تصفیه خرده سنگ های درشت تا یک فیلتر سرامیکی که ساختار کاملاً پیچیده ای برای تصفیه ارگانیسم های بیماری زای بسیار ریز دارد. معمولاً یک رتبه بندی میکرون به فیلتری که از تصفیه مکانیکی استفاده می کند، داده می شود. این رتبه بندی سطح کارآمدی دستگاه تصفیه را با توجه به اندازه ذراتی که دفع می کند، تعیین می کند. رتبه بندی های معمولی که احتمالاً مشاهده خواهیم کرد، به قرار زیر هستند:

  • 5 میکرون: بیشتر ذرات قابل مشاهده را از بین می برد.
  • 1 میکرون: ذراتی را که بدون میکروسکوپ قابل مشاهده نیستند، از بین می برد.
  • 0.5 میکرون: کیست ها (ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم) را از بین می برد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب جذب

به طور معمول، برای جذب در دستگاه تصفیه آب از کربن، که آلاینده های آبی را به صورت بسیار موثری می رباید، استفاده می کنیم. علت اینکه کربن آلاینده ها را به سادگی جذب می کند این است که، سطح وسیع داخلی کربن با شکاف ها و برآمدگی ها فشرده شده است، بنابراین می تواند آلودگی های از قبیل: کلرین را به دام بیاندازد. اغلب دستگاه های تصفیه آب رایج محلی حاوی دانه های کربن فعال (GAC) هستند. این دانه ها طعم و بوی ناخواسته را از طریق جذب کاهش می دهند. البته فیلتر های گرانتر از عناصر فیلتری انسداد کربن استفاده می نمایند. این عناصر عموماً کارآمدتر بوده و معمولاً صندلی بالایی در رتبه بندی میکرون (برای از بین بردن ذرات) دارند. می توانیم از مواد متفاوت گوناگونی، از جمله چوب و پوست نارگیل، برای ساخت کربن دستگاه های تصفیه استفاده کنیم. البته پوست نارگیل از کارایی بیشتری برخوردار است، اما گران قیمت تر نیز هست.

کاربرد دستگاه تصفیه آب جداسازی

عمل تفکیک شیمیایی یک ماده را جداسازی می گویند. پلی فسفات درجه غذایی به طور معمول در دستگاه های تصفیه آب انجام می شود. این عمل به منظور جداسازی املاحی مانند کسلیم و منیزیم، که عامل رسوب آهک و زنگ زدگی هستند، انجام می گیرد. در هر صورت، معمولاً پلی فسفات تنها در مقادیر بسیار اندکی استفاده می شود و فقط از رسوب جلوگیری می کند، و آن را ریشه کن نمی کند. این گفته بدین معناست که پلی فسفات املاح کلسیم و منزیم را از آب جدا نمی کند، بلکه در عوض آن ها را در محلول آب حفظ نموده و از شکلگیری رسوب بر سطوحی که با آن در تماس است، جلوگیری می کند.

پیشگیری از رسوب، به دلیل وجود املاح سختی که هنوز از بین نرفته اند، در تمام موارد مناسب نیست. توصیه می کنیم که درمناطق آبی دارای سطوح جامدیت 180 جزء در میلیون (PPM) یا بیشتر و نیز در کاربرد هایی که آب در دمای ثابت 95 درجه سانتیگراد یا بیشتر نگهداری می شود، فرآیند جداسازی املاح با استفاده از روشی مانند مبادله یون انجام گیرد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب مبادله یون

مبادله یون روشی برای جدا کردن املاح از آب است. در این روش املاحی، چون یون های منیزیم و کلسیم با دیگر یون های از قبیل سدیم و هیدروژن مبادله می شوند. در فرآیند مبادله یون، برخلاف جلوگیری از رسوب، املاح سخت به طور فیزیکی کنار گذاشته می شوند، رسوب آهک کاهش می یابد و آب برای کاربرد های مختلفی مانند نگهداری در دمای ثابت بالا (مثلاً در ماشین های تجاری قهوه) مناسب خواهد بود.

مبادله یون با استفاده از رزین های مبادله یون، که در حالت عادی به شکل دانه های تسبیحی کوچکی هستند، انجام می شود. نوع مشابهی از رزین در تعدادی از نرم نماینده های آب استفاده می شود. در خصوص نرم نماینده آب باید گفت که رزین از یون های سدیم استفاده می کند. البته این یون ها را باید به صورت دوره ای تغذیه کنیم تا کارآمدی رزین حفظ شود. می توانیم به سادگی فیلتر کار نموده را با یک فیلتر جدید تعویض کنیم، چون فیلتر های آب معمولاً واحد های مهر و موم شده ای هستند؛ بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشیم که واحد های درمان کلسیم (CTUs) قادر به بازگشت به تأمین نماینده و بازسازی خود هستند.

در دستگاه های تصفیه آب آشامیدنی معمولاً از رزینی که یون های سدیم را به کار می گیرد، استفاده نمی نمایند. دلیل آن نیز این است که از لحاظ قانونی مقدار نمک (سدیم) موجود در آب آشامیدنی نباید بیش از 200 میلی گرم در هر لیتر باشد. به همین دلیل رزین های مبادله یون مبتنی بر هیدروژن گزینه های بهتری برای دستگاه های تصفیه آب هستند، زیرا مبادله یون سدیم سطح نمک آب را افزایش می دهد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب نفوذ معکوس

نفوذ معکوس (RO) یکی از روش های از بین بردن جامدات غیر ارگانیک حل نشده (از قبیل: یون های منیزیم و کلسیم) در آب است. البته در این روش، آب را با فشار از میان غشاء نیمه سنگین به نحوی عبور می دهیم که خود آب از آن گذر کند، اما بیشتر آلاینده ها جدا شده و باقی بمانند. نفوذ معکوس یک روش بسیار موثر تصفیه آب است. این روش را معمولاً همراه با روش های دیگری مانند فیلتر مکانیکی و فیلتر جذب به کار می گیریم تا میزان آلاینده های آب کاهش بیشتری داشته باشد.

سیستم های نفوذ معکوس از فشار آب برای عبور دادن آب از غشاء استفاده می نمایند. پس این دستگاه ها از نیروی الکتریسیته استفاده نمی نمایند و به همین دلیل مقداری فاضلاب فراوری می شود که باید تخلیه کرد. دیگر دستگاه های موثر در تصفیه چند مرحله ای آب می توانند موجب گرانتر بودن واحد نفوذ معکوس نسبت به دیگر روش های تصفیه آب شوند، اما در مواردی که نیازمند آب 99.9 درصد پاک هستیم، نفوذ معکوس بهترین روش تصفیه دسترس پذیر محسوب می شود.

مختصری بر مراحل تصفیه آب

مرحله اول: مبادله یون

مبادله یون املاح مسئول رسوب و آهک لوله های آب سخت را به طور موثری از بین می برد. همچنین در این فرآیند مواد سنگین مختلف دیگری مانند سرب، آهن، مس، کادمیوم و بسیاری دیگر از موادی که با شماری از نگرانی های سلامتی آشکار مرتبط هستند، از بین می فرایند.

مرحله دوم: دانه های کربن فعال

وقتی آب از میان سیستم مبادله یون عبور کرد، وارد فرآیند تصفیه کربنی می شود. در این مرحله کلرین، پستیسیدها، هربیسید ها و دیگر آلاینده های ارگانیک از قبیل تریالومتان ها هم از بین می فرایند.

مرحله سوم: فیلتر رسوب

دستگاه تصفیه پنج میکرون رسوب، ذرات عظیمتری مانند شن، خاک و گرید را به دام می اندازد. باید دانست که دفع این ذرات عظیم در همان مراحل نخستین فرآیند، لازم است، چون باید از ریزش و انسداد امکانات حساستر مورد استفاده در دیگر مراحل جلوگیری شود.

مرحله چهارم: نفوذ معکوس

نفوذ معکوس بخش کانونی مرکز خانگی فرآیند تصفیه آب است. در سیستم نفوذ معکوس، فشارد سنگینی به آب وارد می شود تا از یک غشاء عبور نموده و آلودگی ها را از خود بشورد. تنها آب خالص از غشاء عبور می کند. در این مرحله حتی آلودگی های حل شده، که از طریق تصفیه سنتی از بین نمی فرایند، ربوده و دفع می گردند. به این ترتیب، آبی مطبوع و پاک فراوری می شود که فراتر از آب چشمه، آب معدنی یا آب تصفیه شده خانگی است.

مرحله پنجم: دستگاه تصفیه انسداد کربن پنج میکرون

این دستگاه به منظور ربایش ذرات عظیمتر از پنج میلیون در مترطراحی شده است. دستگاه تصفیه انسداد کربن (متشکل از بلوک دفع شده کربن) یک مقیاس افزایشی ظرفیت جذب را برای کلرین دفع شده و آلاینده های ارگانیک فراهم می آورد. این دستگاه همچنین با بخشیدن طعم آب شیرین به آب HEC، به عنوان ماشین صیقل دهنده عمل می کند.

مرحله ششم: ضدعفونی ماوراء بنفش

آب در این مرحله از اتاقکی عبور داده می شود که حاوی نور ماوراء بنفش بیشتری است. نور ماوراء بنفش مانند یک مأمور استریلیزه کردن نیرومند عمل می کند. اگر باکتری، ویروس یا دیگر آلاینده های میکروبیولوژیکی هنوز وجود داشته باشند، در اینجا توسط نور ماوراء بنفش نابود می شوند. این نخستین مرحله از مراحل ضد عفونی آزاد شیمیایی است.

مرحله هفتم: دستگاه تصفیه رسوب پنج میکرون

یک دستگاه حفاظتی که برای حفظ انسجام سیستم در جریان سرویس دهی طراحی شده است. به این ترتیب محصول نهایی ذخیره شده به خطر نخواهد افتاد.

مرحله هستم: ازناسیون

در این مرحله از تصفیه و ضد عفونی، ازن (O3) در آب تصفیه شده گردش داده می شود. ازن نیرومند است و قابلیت اکسیدیزه کردن مجموعه ای از آلاینده ها، آلودگی ها و ارگانیسم ها (حتی کریپتو اسپوریدیم) را دارد. ازن یک موقعیت ثابت برای اکسیژن نیست، و در عرض چند دقیقه به شرایط طبیعی خود باز می شود. سیستم ضد عفونی نماینده یک سیستم ساده، اما موثر و کارا است. فراتر از هر چیزی، این سیستم غیر از اکسیژن طبیعی بر هیچ چیز دیگری متکی نیست - هیچ مواد شیمیایی یا اضافات عجیبی وجود ندارد.

مرحله نهم: ذخیره سازی و چرخش مجدد

اکنون آب به یک تانکر ذخیره سازی مواد درجه غذایی تأیید شده FDA منتقل می شود. آب در اینجا به طور مداوم در مدار یک حلقه چرخش مجدد حرکت می کند. در جریان چرخش مجدد باید به صورت دوره ای ازن اضافی را برای حفظ موقعیت استریلیزه شده و بدون باکتری سیستم اضافه کنیم.

مرحله دهم: توزیع آب تصفیه شده

وقتی یک بطری در مرکز محیط خانگی پر می شود، آب مستقیماً از حلقه چرخش مجدد همیشگی خارج می شود. به منظور محافظت بیشتر، توزیع نماینده ها تمام سطوحی را که با آب در تماس هستند، از فولاد ضد زنگ درست می نمایند. همانطور که آب از توزیع نماینده ها به بطری ریخته می شود، ازن کافی برای بهداشتی کردن مجدد ظروف در آب وجود خواهد داشت.

منبع: setare.com

به "کاربرد دستگاه تصفیه آب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد دستگاه تصفیه آب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید